Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua,am si eu urmatoarea nelamurire: -as dori sa ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua,am si eu urmatoarea nelamurire: -as dori sa intru in ...

Buna ziua,am si eu urmatoarea nelamurire:
-as dori sa intru in somaj ,deoarece firma unde lucram a desfintat postul unde eram incadrat de trei luni, iar iar de la firma anterioara am plecat pe 14.10.2022 dupa 7 ani lucrati acolo.Din ce m-am mai interesat, am inteles ca pentru a primi somaj ,trebuie sa fi cotizat ultimile 12 luni din ultimile 24 inainte de data inregistrarii cererii, dar nicaieri nu am gasit daca aceste 12 luni, ,trebuiesc sa fie concomitente deoarece perioada de preaviz la actuala firma se termina pe 13.10.2023 deci am lucrate 3 luni la actuala firma.D-nele de la somaj mi-au zis ca sunt la limita si nu stiu daca pot beneficia de somaj.Intrebarea mea este:
-daca nicaieri nu se stipuleaza ca cele 12 luni nu trebuiesc sa fie platite concomitent, aceste ultime 3 luni lucrate nu ar trebui luate in calcul si astfel sa se prelungeasca data la care ar trebui sa bag somajul?
Va multumesc!
Daca legea spune 12 luni in ultimele 24 de luni , este logic ca aceste pot fi consecutive/succesive - cu intreruperi.
Cornel Vasile, Consilier juridic