avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1240 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, poate cineva sa-mi zica si mie daca soacra ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, poate cineva sa-mi zica si mie daca soacra mea, poate ...

Buna seara, poate cineva sa-mi zica si mie daca soacra mea, poate primi pensie de urmas, daca socrul meu a decedat , ea fiind pensionara cu o pensie mai mica decat a dumnealui.Am tot citit si sunt confuz , iar la casa de pensii ,ni sa comunicat ca nu este nimic aprobat in cest sens (ma refer la faptul ca am inteles ca ar avea dreptul la un procent din pensia sotului)
Va multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: jhon73 , utilizator 20:55, 3 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deocamdată legea spune:La alegere.(1) Pensia proprie.(2) Pensia de urmaș in procent de 50% din cea a susținătorului (decedatului).
Multumesc ,dar de ce deocamdata? Exista vreo propunere ,ceva in legislativ , ma refer la ce am intrebat.
Va multumesc, pentru raspuns.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista o prevedere in legea 127/2019 care este prorogata pentru 01/01/2014.
Daca va mai produce efecte eu nu pot sti.
Multumesc frumos !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate obține un procent de 25% din pensia soțului decedat ... CristinaBej CristinaBej Se poate obține un procent de 25% din pensia soțului decedat pe lângă pensia mea? (vezi toată discuția)
Pensie soț supraviețuitor. soț decedat 2020,cu pensie limită ... Gigi B Gigi B Pensie soț supraviețuitor. Soț decedat 2020,cu pensie limită de vârstă, soția pensie minimă ieșită tot limită de vârstă. Poate cere 25% din ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! cum se obtine 25% din pensia soțului decedat, conform ... reptila reptila Buna ziua! Cum se obtine 25% din pensia soțului decedat, conform legii 127/2019, art. 113? De cand se pune in aplicare legea? (vezi toată discuția)