Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, poate cineva sa-mi zica si mie daca soacra ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, poate cineva sa-mi zica si mie daca soacra mea, poate ...

Buna seara, poate cineva sa-mi zica si mie daca soacra mea, poate primi pensie de urmas, daca socrul meu a decedat , ea fiind pensionara cu o pensie mai mica decat a dumnealui.Am tot citit si sunt confuz , iar la casa de pensii ,ni sa comunicat ca nu este nimic aprobat in cest sens (ma refer la faptul ca am inteles ca ar avea dreptul la un procent din pensia sotului)
Va multumesc!!!
Deocamdată legea spune:La alegere.(1) Pensia proprie.(2) Pensia de urmaș in procent de 50% din cea a susținătorului (decedatului).
Multumesc ,dar de ce deocamdata? Exista vreo propunere ,ceva in legislativ , ma refer la ce am intrebat.
Va multumesc, pentru raspuns.
Exista o prevedere in legea 127/2019 care este prorogata pentru 01/01/2014.
Daca va mai produce efecte eu nu pot sti.
Multumesc frumos !!!