Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie soț supraviețuitor. Soț decedat 2020,cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie soț supraviețuitor. Soț decedat 2020,cu pensie limită ...

Pensie soț supraviețuitor.
Soț decedat 2020,cu pensie limită de vârstă, soția pensie minimă ieșită tot limită de vârstă. Poate cere 25% din pensia soțului? Ce trebuie făcut?
Nu.
La acest moment variantele sunt:
(1)Pensia proprie
(2)Pensia de urmas de 50% din cea a sustinatorului
Mulțumesc mult pentru răspunsul prompt! Există ceva cu 25% în lucru?
Exista in legea 127/2019 care a fost prorogata pentru 01/09/2023.