avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate alexandruteutisan

Activitate alexandruteutisan

Va rog sa ma ajutati , cum se calculeaza CM cod 14 . Sant in concediu medical din 5 dec 2016 am avut salar 1250 si dupa marire am 1 500 ce retineri are angajatorul si ce retineri are angajatul . Cat ar reveni bin baza de calcul pe zi lucratoare din concediul medical .
Ai nevoie de actele masini ( certificat de inmatriculare , talon si impozitul platit pe tot anul in curs ) cu toate documentele te duci la notar public si dai declaratie pe propria raspundere pentru scoaterea masini din circulatie definitiva si cu acestea te duci la finante si la politie si se radiaza definitiv masina si nu se mai poate inscrie nici o data in circulatie . Ai nevoie de actele originale ale masini .
In declaratia data in fata notarului am specificat ca autoturismul a fost dezmenbrat si vandut pe bucati si nu am nevoie sa dovedesc ca detin spatou de depozitare .
Am un autoturism mai vechi de 30 ani si vreau sa-l radiez din circulatie , am facut declaratia la notar ca nu va mai fi pusin circulatie , am fost la fisc si am rezolvat si acolo . Intrebare la radiere de la politie , cand predau numerele , certificatul de inmatriculare si cartea de indentitate a autoturismului mai trebue sa platesc si vre-o taxa si in coantum de cat ? Va multumesc !
Incepand cu data de 01.01.2016 intra noul cod fiscal in vigoare si conform art 180 - 182 sl noului cod toti cetateni romani care nu au contract cu casa de sanatate , care sant in afara tari si nu platesc la casa de sanatate din romania sant obligati sa plateasca 5,5% din din salarul minim pe economie ( 57,75 lei ) indiferent daca ei muncesc si platesc in tera in care stau cotele aferente acelui stat , unde si beneficeaza de asistenta , si la 3 luni sa depuna la ANAF declaretie . As mai avea o intrebare ? Daca platesc cei 5,5% catre casa de sanatate , voi putea beneficea de asigurare in statul in care stau , adica casa de sanatate va deconta cheltuelile mele de sanatate catre statul in care domiciliez cu forme legale ? Daca platesc o contributie de asigurare de sanatate sa pot beneficia de acea contributie ! Sa nu mai fiu obligat sa platesc asigurare privata de sanatate .
Totul e in ceata totala ! Cetateni care sant obligati sa plateasca aceasta taxa si sa faca declaratia trimestiala catre ANAF nu au cum fa faca acest lucru , daca trimit suma de 57,75 minus comisionul postal ( cum procedeaza si statul roman ) este corect ? Unde trimit acesti bani ? In ce cont ? Si cum pot specifica ca acesti bani sant taxa pe care trebue sa o platesc eu cetateanul xxxxxxxxxxxxx ? Daca platesc din cont eu sant nevoit sa platesc un comision ! De ce sa platesc comisioane ? Ca asa vrea statul Roman sa ingras bancile ?
Pentru a deschide un cont in banca in Romania sant nevoit sa ma deplasez eu in tara ,asta presupune costuri , acel cont necesita coeturi de atministrare , cand faci o plata platesti alt comision . Si problema cea mare este cum dai declaratia la ANAF , te deplasezi la fiecare trimestru pentru a da declaratia ?
Eu nu cred ca ei colaboreaza prim E- mail cu serviciu circulatie den Italia ,exista alte cai prin care se solicita date , trebue sa trimita cererea la serviciu circulatie directia generala a circulatiei din Romania , si ei se ceara la statul Italean pe cai corespunzatoare . Eu asa cred
Eu zic sa mergi in audienta la comandantul de la circulatie unde ai depus actele si solicita o dovada de prelungire a permisului valabila in romania , vina nuti apartine , ei sant de vina si tot ei trebuie sa rezolve !
Sant cetatean roman stabilit in Spania nu lucrez , ma intretine copilul , nu am venit in Spania nici in Romania , cum pot achita aceasta suma lunara , cum pot da declaratia la ANAF . Stau cu documente lagale ( NIE ) , Am asigurare de sanatate privata . Unde si cum pot sa-mi achit obligatiile , nu am fost restant nici o data , daca trimit suma prin Coreos ma costa mai mult de cat suma insasi , daca aplic aceas moneda cum face statul * din suma trimisa de expeditor se scade taxa * statul va trebui sa complecteze la taxa de expediere . Sant intr-o dilema totala !