avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1946 soluții astăzi
Forum Activitate SPQR88

Activitate SPQR88

Buna ziua

Am caztigat un proces recent urmand ca termenul de recurs sa expire marti pe 2 august 2011. Intrebarea mea este: care este procedura de cerere a cheltuielilor de judecata si daca nu este prea tarziu sa fac o cerere in acest sens. Mentionez ca la data la care a fost pronuntata sentinta avocatul nu s-a prezentat, nesolicitand astfel plata cheltuielilor de judecata.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Recuperare cheltuieli judecata
Prevederea aceasta nu poate da nastere la abuzuri?
Răspuns la discuția Recuperare cheltuieli judecata
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, va ca executarea silita este numitorul comun. Intrucat il cunosc pe reprezentantul firmei in cauza pot sa va spun ca a schimbat 2 masini de pe firma pe numele unor rude, sume in conturi nu are (dimpotriva mai multe datorii) si un apartament gajat la banca.
Nu cred ca in cazul unei executari silite executorul ar avea ce sa recupereze de la acea firma.

O coercitie de ordin penal nu intra in discutie in cazul in care nu poate platii cheltuielile?
Buna ziua,
Recent am castigat un proces si voi urma sa cer cheltuielile de judecata.
Intrebarea mea este: Care sunt mijloacele de coercitie ale Statului in cazul in care societatea comerciala care imi datoreaza acei bani declara ca nu detine suma respectiva?

Mentionez ca este un caz civil, nu penal.
Răspuns la discuția Recuperare prejudiciu
Tocmai ce am calculat taxa judiciara de timbru aferenta sumei pe care as cere-o chiriasului, suma care se ridica la aprox 2.500 RON.

Intrucat taxa de timbru este mare iar posibilitatile chiriasului sunt foarte mici, cum poate fi acesta pus in situatia sa imi plateasca datoria? Procesul fiind unul civil, in cazul in care nu ar putea strange suma respectiva s-ar putea muta la penal?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Recuperare prejudiciu
Multumesc pentru raspuns top dan. Actiunea pe care o vizez (recuperarea chiriei pe un an) va executa firma chiriasului care ma indoiesc ca valoreaza cu totul un sfert din suma pe care mi-o datoreaza. Ce prevede codul civil in cazul in care firma nu poate plati datoria sau intra in insolventa.
Buna ziua

Cazul meu: Sunt proprietarul unui spatiu comercial pe care l-am inchiriat unei persoane, incheiind in acest caz si un contract. Din motive subiective chiriasul nu a platit chiria din februarie 2010 astfel ca am fost nevoit sa il actionez in instanta. Luna aceasta sentinta mi-a dat dreptate, urmand sa reintru in posesia spatiului comercial dupa contactarea unui executor.

Intrebarile mele: Cum pot sa imi recuperez banii din ultimul an? Trebuie din nou sa deschid inca o actiune pentru aceasta? Imi puteti recomanda legislatia in acest sens sau un material care sa descrie procedura?

Va multumesc anticipat