avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare cheltuieli judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare cheltuieli judecata

Buna ziua,
Recent am castigat un proces si voi urma sa cer cheltuielile de judecata.
Intrebarea mea este: Care sunt mijloacele de coercitie ale Statului in cazul in care societatea comerciala care imi datoreaza acei bani declara ca nu detine suma respectiva?

Mentionez ca este un caz civil, nu penal.
Ultima modificare: Duminică, 24 Iulie 2011
SPQR88, utilizator
Cel mai recent răspuns: SPQR88 , utilizator 12:50, 25 Iulie 2011
Executorul judecatoresc ii va pune poprire pe conturi sau ii va valorifica, prin scoaterea la vanzare la licitatie publica, bunurile din patrimoniu.
Ultima modificare: Duminică, 24 Iulie 2011
ContSters103772, utilizator
Mergeti la un executor judecatoresc si ii va executa silit.
daca aveti hotarare definitiva si irevocabila mergeti la un executor judecatoresc sa puna in executare hotararea.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, va ca executarea silita este numitorul comun. Intrucat il cunosc pe reprezentantul firmei in cauza pot sa va spun ca a schimbat 2 masini de pe firma pe numele unor rude, sume in conturi nu are (dimpotriva mai multe datorii) si un apartament gajat la banca.
Nu cred ca in cazul unei executari silite executorul ar avea ce sa recupereze de la acea firma.

O coercitie de ordin penal nu intra in discutie in cazul in care nu poate platii cheltuielile?
SPQR88 a scris:


O coercitie de ordin penal nu intra in discutie in cazul in care nu poate platii cheltuielile?


Din pacate, nu este posibila. Neexecutarea de buna-voie a hotararilor judecatoresti nu este incriminata de legea penala.
Ultima modificare: Duminică, 24 Iulie 2011
ContSters103772, utilizator

Alte discuții în legătură

Buna ziua , in urma unei executări silite am primit răspuns ... AaLlEeXxX AaLlEeXxX Buna ziua , in urma unei executări silite am primit răspuns de la executor că nu îmi poate debloca conturile după achitarea sumei scrisă pe poprire la ... (vezi toată discuția)
Executor judecatoresc hng hng Poate un executor judecatoresc sa puna poprire pe conturile unei firme, daca exista o hotarare definitiva pt. o persoana fizica care este administratorul ... (vezi toată discuția)
Ordonanta pesedintiala - pensie intretinere minor buna ziua! ... diana_sal diana_sal ordonanta pesedintiala - pensie intretinere minor buna ziua! o hotarare data in urma unei cereri de ordonanta pesedintiala pentru stabilirea pensiei de ... (vezi toată discuția)