Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare cheltuieli judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare cheltuieli judecata

Buna ziua,
Recent am castigat un proces si voi urma sa cer cheltuielile de judecata.
Intrebarea mea este: Care sunt mijloacele de coercitie ale Statului in cazul in care societatea comerciala care imi datoreaza acei bani declara ca nu detine suma respectiva?

Mentionez ca este un caz civil, nu penal.
SPQR88, utilizator
Executorul judecatoresc ii va pune poprire pe conturi sau ii va valorifica, prin scoaterea la vanzare la licitatie publica, bunurile din patrimoniu.
ContSters103772, utilizator
Mergeti la un executor judecatoresc si ii va executa silit.
daca aveti hotarare definitiva si irevocabila mergeti la un executor judecatoresc sa puna in executare hotararea.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, va ca executarea silita este numitorul comun. Intrucat il cunosc pe reprezentantul firmei in cauza pot sa va spun ca a schimbat 2 masini de pe firma pe numele unor rude, sume in conturi nu are (dimpotriva mai multe datorii) si un apartament gajat la banca.
Nu cred ca in cazul unei executari silite executorul ar avea ce sa recupereze de la acea firma.

O coercitie de ordin penal nu intra in discutie in cazul in care nu poate platii cheltuielile?
SPQR88 a scris:

O coercitie de ordin penal nu intra in discutie in cazul in care nu poate platii cheltuielile?

Din pacate, nu este posibila. Neexecutarea de buna-voie a hotararilor judecatoresti nu este incriminata de legea penala.
ContSters103772, utilizator