Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare prejudiciu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare prejudiciu

Buna ziua

Cazul meu: Sunt proprietarul unui spatiu comercial pe care l-am inchiriat unei persoane, incheiind in acest caz si un contract. Din motive subiective chiriasul nu a platit chiria din februarie 2010 astfel ca am fost nevoit sa il actionez in instanta. Luna aceasta sentinta mi-a dat dreptate, urmand sa reintru in posesia spatiului comercial dupa contactarea unui executor.

Intrebarile mele: Cum pot sa imi recuperez banii din ultimul an? Trebuie din nou sa deschid inca o actiune pentru aceasta? Imi puteti recomanda legislatia in acest sens sau un material care sa descrie procedura?

Va multumesc anticipat
SPQR88, utilizator
Actiunea dv. se va intemeia pe contractul de inchiriere care potrivti art.969 din codul civil trebuie executat de parti, formulati in acest sens o plingere adresata judecatoriei in care aratati ce anume sume solicitati cu titlu de chirie restanta
Multumesc pentru raspuns top dan. Actiunea pe care o vizez (recuperarea chiriei pe un an) va executa firma chiriasului care ma indoiesc ca valoreaza cu totul un sfert din suma pe care mi-o datoreaza. Ce prevede codul civil in cazul in care firma nu poate plati datoria sau intra in insolventa.
Tocmai ce am calculat taxa judiciara de timbru aferenta sumei pe care as cere-o chiriasului, suma care se ridica la aprox 2.500 RON.

Intrucat taxa de timbru este mare iar posibilitatile chiriasului sunt foarte mici, cum poate fi acesta pus in situatia sa imi plateasca datoria? Procesul fiind unul civil, in cazul in care nu ar putea strange suma respectiva s-ar putea muta la penal?

Multumesc anticipat