avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Activitate cris_tm05

Activitate cris_tm05

Răspuns la discuția Stabilirea locatie unui teren
Da, inca am posesia terenului. Actualii proprietari pana in 2008 cand i-a cautat tatal meu nici nu stiau ca li s-a dat teren acolo. In CF la unul dintre proprietari la sectiunea B, coloana 3(observatii/mentiuni) apare A1 B5, pe cand la restul doar A1. Din cate am citi pe forum A1 inseamna proprietarul terenului, dar ce inseamna B5?
Buna ziua.
Tatal meu a cumparat in 1980 un teren, o gradina mai exact langa oras , in baza unui contract fara a fi intabulat(atunci nu era voie sa faci tranzactii cu teren arabil din cate am inteles). Acum cativa ania fost sa verifice statusul terenului a aflat ca terenul (10300mp) pe care se aflau gradinile oamenilor din 1980 a fost dat de catre stat altor persoane, in schimbul altui teren care le-a fost luat de catre stat.
Noi aveam doar aproximativ 800mp din tot acest teren. Intr-un final s-a ajuns la o intelegere cu actualii proprietari sa vanda, dar problema este ca in CF intial au fost doua surori(au dobandit prin mostenire terenul), fiecare din ele a avut 6/12 din suprafata. Intre timp una a mai donat, alta a mai vandut si au ajuns sa fie 5 proprietari pe cele 12 parti de teren, avand acelasi numar topografic toate. Cum pot fi sigur ca daca cumar fostul teren, adica 1/12 din total intradevar este acela care il folosesc acum ca si gradina. Sau se poate face divizarea astfel incat sa nu mai fie total de 10300mp, sa ramana doar 9300 si eu sa am alt numar topo si sa imi pot construi ceva colo. Sa nu apara mai multi proprietari pe acelasi teren. Cred ca defapt asta ar insemna parcelarea terenului. dar unul din ei imi poate vinde 1/12 din el fara acordul celorlalti(atat timp cat pe extrasul CF apar 5 proprietari)? Din cate am inteles exista un CF extins, trecuti toti fosti proprietari?As vrea sa vad daca intradevar persoana de la care a cumparat tatal meu terenul(adecedata intre timp) a fost intradevar proprietarul terenului care l-a vandut? Si daca a fost proprietarea celui care ne-a vandut, ce se poate face?
De unde se poate obtine o harta topografica, in care sa ateste ca intradevar gradina mea este pe terenul detinut acum de altcineva?

Multumesc,
Cristi
Răspuns la discuția Achizitionare apartament
Si cat dureaza tot acesta actiunede evacuare? Exista vreo posibilitate sa nu se poate realiza sau? Sunt ceva riscuri, atat timp cat notarul/banca considera ca toate actele sunt in regula si apartamentul este al meu.
Răspuns la discuția Achizitionare apartament
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, dar problema este ca o mare parte din bani(70%) il iau prin credit bancar. Si el primeste banii dupa ce se semneaza contactul de vanzare cumparare. Si deoarece il iau cu banca cred ca nu va avea aia tupeul sa se intinda cu nesimtirea(dar niciodata nu se stie). Dupa contracul de V-C intru in posesia teoretica a locuintei, si abia dupa o luna(termen in care trebuie sa isi gaseasca ceva) el va parasi locuinta. Nu o poate face pana atunci deoarece nu are bani sa isi gaseasca altceva.
Răspuns la discuția Achizitionare apartament
O alta problema ar fi ca fosta sotie "s-a instalat" in apartament, fara a avea drept de proprietate asupra lui. Ingrijorarea mea este ca daca aceasta dupa ce se va vinde ap nu va vrea sa plece. Eu dupa ce intru un posesia apartamentului(conform contractului de vanz-cump si dupa timpul de eliberare al apartamentului). Pot intra in el sa schimb ialele si gata? Sper sa nu se ajunga la aceasta situatie, sau care ar fii procedura. Ea ne avand nici un drept asupra proprietatii, doar ca pur si simplu s-a instalat si nu vrea sa plece. Sau cum se procedeaza?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Achizitionare apartament
Din cate am inteles eu de la vanzator a fost o intelegere amiabila sa ii dea 30% din pretul de vanzare al apartamentului, atunci cand se va vinde. Nu am vazut inca hotararea de divort, dupa ce o voi vedea atunci voi putea spune mai multe.
Dar fiica nu are nici un drept sau?
Multumesc pentru rapsunsuri.
Ceau.

Desi am mai cautat pe unele forumuri nu am gasit un raspuns concret la urmatoarea situatie.
Vreau sa cumpar un apartament, vanzatorul este divortat(doar el este pe acte), dar in urma partajului de la divort s-a hotarat sa ii dea un procent fostei sotii, impreuna au o fiica majora.
Pot sa cumpar apartamentul fara acordul sotiei(nu apare pe acte) si al ficei. Are fiica vreun drept asupra apartamentului?

Multumesc anticipat