avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1219 soluții astăzi
Forum Activitate criss256

Activitate criss256

Proprietarul are un litigiu,el detine cladirea pe care doresc sa o inchiriez si terenul pe care cladirea este construita este a unui alt proprietar.proprietarul ma asigura ca are dreptul de folosinta si il pot inchiria si folosi.Ce acte ar trebui sa-i solicit pentru a sti sigur ca nu o sa fiu scos afara in 6 luni ? Va multumesc anticipat
Discuție Furt autoturism
In urma unei vizite in Ungaria mi s-a furat masina.Masina era asigurata Casco insa din pacate certificatul de inmatriculare a ramas in masina.Acuma societatea de asigurare refuza sa ma despagubeasca din cauza faptului ca nu am certificatul masinii in original.Ce sanse am sa castig in instanta procesul???
Răspuns la discuția Cesiune firma
kappauser a scris:

Daca obligatia platii s-a nascut pana in martie, parca sunteti obligat sa depuneti declaratiile si sa platiti in aprilie, nu? Daca administratorul este inregistrat doar din mai, atunci d-voastra aveati obligatia de depunere si plata. D-voastra veti fi tras la raspundere de catre stat, creditori, dar daca el s-a obligat la ceva atunci ulterior puteti sa cereti despagubiri pentru pagubele produse.
[/


Cu tot respectul cred ca va inselati...obligatia de plata e a agentului economic,a persoanei juridice nu a persoanei fizice indiferent cine o reprezinta...administratorul raspunde doar in anumite conditii,nu in orice conditii este atrasa raspunderea administratorului
Răspuns la discuția Cesiune firma
ovidiu7676 a scris:

criss256 a scris:

obligatia s-a nascut in martie(mi-am vandut afacerea) iar in luna mai el a devenit administrator(inainte de 25)in cazul asta mai pot fi eu tras la raspundere.in plus el a semnat ca se obliga sa plateasca tva-ul,mai pot fi eu tras la raspundere(eu platesc tva si impozit pe profit la 3 luni..pot fi tras la raspundere in cazul asta(sa mi se atraga raspunderea patrimoniala)??




nu cred deoarece el a declarat in scris ce responsabilitati ii revin in formularul de tva, dvs. ati cesionat si creantele si datoriile conform balantei de verificare semnate si de cesionar si cendent, sunteti sigur ca a declarat si facturile dvs. aveti un proces verbal de documente neinregistrate de dvs.? stiti ca omiterea inregistrarii , suatragerea de a inregistra in contabilitate este o infractiune grava: evaziune, asta nu gandesc multii cand predau o firma, aici foarte multi raspund e o gresala gravade predare primire a arhivei si documentelor necontabilizate urmand ca cesionarul sa se oblige sa respecte legea contabilitatii si alte legii.



pai nu am avut ce alte facturi sa ii declar ca eu nu am mai avut activitate...evaziune nu am facut in nici un caz...singurul lucru cat de cat dubios ce l-am facut a fost sa ii cesionez prin majorare de capital social sa evitam control de fond anaf....insa este perfect legal....eu ma gandesc asa...din moment ce eu am lasat un activ pe firma statul il poate executa pe acela,iar ilegalitati nu s-au comis de catre mine,nu vad ce as risca eu
Răspuns la discuția Cesiune firma
Multumesc pt raspunsuri..asta cu ulterior nu ma incalzeste la cum merge justitia la noi in tara...sper doar sa nu am probleme ca eu i=am lasat masina si datoriile nu sunt asa mari..o seara placuta
Răspuns la discuția Cesiune firma
obligatia s-a nascut in martie(mi-am vandut afacerea) iar in luna mai el a devenit administrator(inainte de 25)in cazul asta mai pot fi eu tras la raspundere.in plus el a semnat ca se obliga sa plateasca tva-ul,mai pot fi eu tras la raspundere(eu platesc tva si impozit pe profit la 3 luni..pot fi tras la raspundere in cazul asta(sa mi se atraga raspunderea patrimoniala)??

Răspuns la discuția Cesiune firma
Multumesc tare mult.Acuma eu in timpul in care am fost administrator nu am incalcat legea deloc,am platit toate contributiile la stat,iar cunostiiinta asta a mea zicea ca are nevoie de masina dar ca nu are sa imi dea toti banii iar cu statul o sa isi esaloneze datoriile si atunci nu mai plateste penalitati. eu am vrut sa il ajut si acum ma gandeam ca poate am intrat in belea si va trebui sa achit tot eu tva-ul(obligatia de plata s-a nascut cand eram eu administrator) si sa raman si fara masina..dar chiar daca el nu plateste si vinde sa zicem masina,eu nu am de ce sa imi fac griji,nu??ideea e ca am citit pe forumuri ca judecatorul poate atragerea raspunderea fostului administrator daca acesta a dovedit rea-credinta in instrainarea firmei cu datorii si aceste preluari de firme sunt suspecte,insa nu cred ca ar trebui sa se aplice in cazul meu deoarece eu am vandut firma cu o cifra de afaceri buna si cu un activ ce depaseste valoarea datoriei.cred ca ar trebui sa stau linistit

O zi buna
Discuție Cesiune firma
Buna ziua,


Am cesionat partile sociale ale firmei mele catre o cunostinta.In momentul cesionarii firma avea tva de plata la bugetul statului de 21.000 ron.alte datorii nu avea.In momentul vanzarii firmei singurul activ al firmei era un autoturism cu valoare de contabila de 25000 ron,si valoare de piata..el a semnat ca se obliga sa imi plateasca datoriile in schimbul autoturismului plus o mica diferenta din partea lui..credeti ca in cazul in care el nu achita tva-ul as putea avea vreo problema eu cu fiscul??

multumesc