avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate simonacojocaru

Activitate simonacojocaru

buna ziua cat dureaza transcrierea unui certificat de nastere in romania?eu am depus dosarul de 2 luni si tot astept raspuns daca merg eu personal in bucuresti rezolv ceva?
Răspuns la discuția permis de munca in germania?
buna seara.ceea ce ziceti D;voastra este Gewerbe imi puteti da mai multe detali stiu ca tre sa mearga la primarie sa se inreegstreze ca si gewerbe si apoi primeste de la Finantzamt un stoc de hartoage si tre sa le completezi..un nr de inregistrare si ceva de la impozit .se poate fara drept de munca?cat dureaza sa isi infiinteze aceasta pfa si ce dezavantaje are.. trebuie sa aiba studii superioare sau orcine isi poate face .....cum platesti impozitu si cum jurustifici ce castigi? va multumesc pt raspunsurile date.
Răspuns la discuția am sa am probleme la vama?
daca tot ati mentionat de benefitii ,de alocatia de copil...eu am lucrat 9 luni legal,cu drept de munca cu tot sefu meu a platut tot ce trebuia platit.la 30 iunie sa expirat contactu de munca si pe 4 iulie trebuia sa intru in concediu maternal.nu am intrat datorita fapului ca contractu sa expirat atunci cei de la fortele de munca m au trimis la Arbeitslos II sa ma inregistrez ,acolo m au intrebat de drept de sedere:O.este posibil ca din cauza aceasta sa nu am parte de aceste beneficii?acum nu mai pot face rost de dreptu acela de sedere pt ca contractu de munca e expirat.pe 27 am programare sa depun dosaru insa la dosar imi lispeste acest drept de sedere.ma poate afecta?
buna seara as avea si eu o intrebare.
sotu meu lucreaza la o firma din cate stiu eu transfrontaliera care are prtenereiat firma nemtesca adica 2 luni inn germania 4 luni acasa si tot asa.acum problema este ca el locuieste in germania aici.cand era in romania era ok dar acuma nu mai este bn ca sta 4 luni acasa....ce sugerati,el vrea si crede ca ar putea sa lucreze la firma nemtesca direct sunt sanse?mentiones nu are permis de sedere si nici drept de munca,ce are tebui sa faca ca sa aiba un atu pt firma nemtesca ?este doar intregistrt la primarie ca isi are resedinta aici.multumesc astept ras.
buna seara .ma numesc Simona si as avea si eu o intrebare.locuiesc in germania de un an sunt insracinata si urmeaza sa nasc aici.mentionez nu am permis de sedere dar lucrez,.
este posibil ca dupa nastere sa am probleme cu actele copilului la vama? daca vreau sa merg de curand in romania si apoi sa vreau sa ma intorc si la vama sa nu imi dea voie?ce ar trebui sa fac sa evit din timp eventualele complicati la acte?astept raspuns.