avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate valentinnn

Activitate valentinnn

Multumesc foarte frumos pentru raspuns.
Buna ziua,
Prin amabilitatea Dvs. adresez urmatoarea speta:

Pentru un PFA cu norma de venit care presteaza servicii intracomunitare pentru o alta companie dintr-un stat membru UE, platitoare de TVA. Activitatea se desfasoara la client, adica in alta tara membra UE.

1. Dupa completarea declaratiei 091 pentru obtinerea codului de TVA, se va primi un alt CUI ce va trebui folosit in relatia cu clientul?
2. Trebuie depusa lunar declaratia 390?
3. Declaratia 390 se depune exclusiv online, fiind obligatorie semnarea digitala?
4. Ce alte declaratii se impun a fi depuse tinand cont ca se realizeaza venit lunar (300, 301)?
5. Datorez TVA statului in acest context?
Buna seara,
Ma intreb daca este mentionata undeva prin lege situatia in care te duci la o agentie de turism, achiti suma necesara pentru o vacanta ce urmeaza sa aibe loc undeva peste 3 luni sa zicem. Intre timp, intervin alte probleme, nu te mai poti duce in respectiva vacanta si vrei sa te retragi. Ai dreptul sa-ti recuperezi banii achitati initial daca anunti agentia undeva cu aproximativ o luna de zile inainte de data vacantei?

(Ca o paranteza, la cumparaturile livrate prin curier stiu ca exista reglementari care iti dau dreptul sa-ti recuperezi banii daca returnezi produsul indiferent de motiv.)
Răspuns la discuția Viza Flotant / Mutatie
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua,
Se da urmatoarea speta:

Domiciliu pe C.I.intr-un oras.
Odata cu schimbarea locului de munca, te muti intr-un alt oras la un prieten, fara chirie ori vreun alt act.
4-5 zile pe saptamana locuiesti in acest nou oras.
2-3 zile pe saptamana locuiesti la adresa de domiciliu (din C.I.)

Ce forme legale ar trebui facute?
Esti pasibil de amenda in caz ca nu ai aceste forme?
Se poate totusi o formulare prin care sa solicit Poitiei sa dovedeasca ca exact momentul apelarii serviciului 112 nu reprezenta o situatie urgenta? Era sa ma iau la bataie cu respectivul. Nu e suficient de urgent? Sa dovedeasca cel care ma incrimineaza, respectiv, Politia prin agentul care s-a prezentat la locul anuntat dupa 34 de minute ca nu a fost asa!
Uite asa, ajungi sa accepti sa platesti amenda si sa nu-ti mai trebuiasca lege sau politie. Cine are timp de tribunale? Cine plateste tot timpul asta? Suntem tara nimanui. Nu stiu de ce nu ma invat minte, am vazut si am trecut prin destul ca sa mai cred in lege si dreptate. bine macar ca nu au fost alte chestiuni mai grave
Buna seara,

Va scriu ca sa cer un sfat si in acelasi timp sa vedeti ce se intampla in minunatul Bucuresti, in apropierea acestuia si cu sistemul din tara asta:

In seara zilei de 21.01.2016 la ora 19:02 am apelat serviciul de urgenta 112.

Justificarea apelului de urgenta:
Situatia devenise suficient de tensionata incat un incident violent era iminent.
Cautand sa previn o altercatie ce se putea solda cu vatamari corporale grave, am apelat serviciul 112.

Descrierea situatiei tensionate:
Aceasta situatie a fost creata ca urmare a faptului ca un proprietar al unei
masini a parcat pe locul dezapezit de mine din fata curtii in care locuiesc.
Dupa discutii aprinse cu proprietarul era iminenta o altercatie violenta.

Firul evenimentelor:
Am apelat de urgenta serviciul 112 din cauza pericolului iminent al unei
altercatii violente. Cu toate acestea, agentului care a raspuns, i-am explicat in
amanunt situatia. Intre timp am lasat masina intr-un alt loc decat cel dezapezit
de mine si am intrat in curte, unde m-am simtit mai in siguranta. Transferat fiind
de la 112 la Politie, am comunicat agentului ca situatia nu este urgenta, dar este de preferat o solutionare. Dupa aceea am fost sunat de la numarul de telefon 0213110279 si date fiind circumstantele care s-au atenuat intre timp (am evitat pe cat posbil altercatia, practic, fugind din calea proprietarului care refuza sa se alinieze normelor de moralitate umana), am stabilit ca nu este vorba de o situatie urgenta si am fost indrumat sa ma adresez Politiei Locale Voluntari. Am confirmat ca ma voi alinia indrumarilor primite si am apelat numarul de telefon 0754079423.

Apeland numarul 0754079423,am explicat din nou situatia asa cum este ea si asa cum a evoluat, respectiv am transmis ca nu este o situatie urgenta, iar daca timpul permite unui echipaj, ar fi bine sa mediatizeze aceasta situatie ramasa nerezolvata.

Dupa un timp, presupun din cauza lipsei de comunicare si profesionalism, a sosit echipajul trimis via 112 care m-a apelat dupa un numar privat pentru a cere detalii pentru localizarea exacta.

Problema este cu acest echipaj de la 112 ca m-au transformat dintr-un om care a incercat sa evite o altercatie violenta, intr-un om pasibil de amenda pentru apelul la 112, pentru ca situatia dupa parerea dansului nu este o urgenta.
Ceea ce domnul care a intervenit rateaza sa inteleaga din cauza lipsei de profesionalism si a carentelor de moralitate umana este faptul ca intre mine si proprietarul recalcitrant era absolut iminenta o altercatie violenta care se putea solda cu vatamari corporale fie de o parte fie de cealalta.

Acestea au fost primele informatii transmise de domnul politist. S-a explicat ca nu este acoperita de lege situatia parcarii, iar telul sau a fost sa imi transmita ca trebuie sa platesc amenda pentru apelul de urgenta nejustificat. Prin comportamentul si atitudinea sa neprofesionale, consider ca echipajul care a raspuns apelulului 112 incurajeaza actele de violenta.

Mi-a transmis ca o sa primesc procesul verbal prin posta. A zis ca pe el nu intereseaza daca eu sunt de acord sa semnez vreun proces verbal. El are aceeasi problema la bloc, dar nu suna la politie. Politistule, era sa ma iau la bataie cu ala, asta e urgenta!

V-as cere cateva recomandari din punct de vedere legislativ. Nu am de gand sa platesc aceasta amenda. Si in plus cred ca ar trebui facuta o plangere impotriva echipajului care a intervenit si a celor implicati in acest proces pentru incapabilitatea de a transa situatia pe care am transmis-o in detaliu tuturor persoanelor cu care am interactionat telefonic.
Cu respect,

Va prezint urmatoarea speta:

- angajat la o firma 2011 - 2015
- concedii de odihna ramase neefectuate incepand cu 2012
- incetare contract de munca prin demisie in 2015
- in cele 20 de zile de preaviz am solicitat calculul contravalorii zilelor de concediu ramase neefectuate - cerere soldata cu refuz de fiecare data
- dupa ce au trecut si zilele de preaviz, am trimis mail cu aceeasi solicitare, respectiv detalii asupra calcului zilelor de concediu ramase neefectuate (cate sunt pentru fiecare an si cu s-a calculat)

Mi s-a spus sa merg la sediu daca vreau sa fiu lamurit.
M-as fi dus, dar problema este ca lucrez acum intr-un alt oras si nu pot ajunge in timpul programului doar ca sa vad un calcul.

Exista vreo cale legala, in baza careia sa primesc scris acest calcul detaliat? Pe mail sau prin posta.

Mentionez ca intre timp s-a livrat ultima transa de bani care contine teoretic si zilele de concediu - nu pare a fi departe de estimarea mea, dar este chestionabila. Problema este ca nu mai stiu cu precizie numarul zilelor de concediu ramase neefectuate, dar daca le-as vedea detaliat pe fiecare an, m-as lamuri.

Cum sa procedez? Ce imi recomandati?