avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate ioanamartis

Activitate ioanamartis

In cazul in care s-a vandut masina se mai poate recupera taxa?
Ocupare unei functii pe un post de functionar public prin transfer se poate realiza doar de pe o alta functie de functionar public sau si dintr-o functie de la o intreprindere privata?
multumesc.
Buna dimineata. Referitor la infiintarea unei firme de consultanta juridica, cum se procedeaza? M-am uitat in codul CAEN 7022 " Axctivitati de consultanta si management in afaceri" si ma gandesc eu ca e mai mult o chestiune de economist decat de jurist. In alta ordine de idei, un jurist cu experienta peste 7 ani in domeniu isi poate infiinta o firma de consultanta juridica? in ce conditii? Care este activitatea potrivit CAEN? Din ce am auzit eu, se poate infiinta o astfel de firma daca esti membru CCJ . Si, in cadrul firmei de consultanta juridica se poate sa se desfasoare activitatile de consiliere in ceea ce priveste prestatiile tabulare, succesiuni, mosteniri, donatii, schimburi, achizitii terenuri si altele de acest gen? Ce mai este de adaugat?
Multumesc
Răspuns la discuția Demisia
Am inteles ideea, la demisia odata inregistrata termenul de preaviz incepe sa curga cu data inregistraii. Impresia mea era ca termenul incepe sa curga in momentul in care angajatorul iti comunica renuntarea sau nu la preaviz.
Eu nu am nevoie de cele 15 zile de preaviz, dar astept sa treaca, daca asa este legal si angajatorul inca nu mi-a cominicat ca ar renunta la ele.
Multumesc.
Discuție Demisia
in momentul in care, la un SRL, iti inregistrezi demisia, exista un termen in care administratorul societatii este obligat sa iti comunice daca renunta total sau partial la preaviz? Mentionez ca este vorba de un post de economist in care perioada de preaviz din CIM este de 15 zile calendaristice.
Răspuns la discuția infiintare firma contabilitate
multumesc
as dori sa stiu cum se poate la ora actuala in Romania sa infiintez o firma de contabilitate, care sunt conditiile? nu sunt membru CECCAR, dar pot sa angajez pe cineva care este. Ce conditii sunt implicate? Cum se procedeaza?