Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 CAEN firma de consultanta juridica
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

CAEN firma de consultanta juridica

Buna dimineata. Referitor la infiintarea unei firme de consultanta juridica, cum se procedeaza? M-am uitat in codul CAEN 7022 " Axctivitati de consultanta si management in afaceri" si ma gandesc eu ca e mai mult o chestiune de economist decat de jurist. In alta ordine de idei, un jurist cu experienta peste 7 ani in domeniu isi poate infiinta o firma de consultanta juridica? in ce conditii? Care este activitatea potrivit CAEN? Din ce am auzit eu, se poate infiinta o astfel de firma daca esti membru CCJ . Si, in cadrul firmei de consultanta juridica se poate sa se desfasoare activitatile de consiliere in ceea ce priveste prestatiile tabulare, succesiuni, mosteniri, donatii, schimburi, achizitii terenuri si altele de acest gen? Ce mai este de adaugat?
Multumesc
nu se poate face o astfel de firma, cu obiectul de activitate consultata juridica ... nu se mai permite urmare a unei hotarari a ICCJ...doar avocatii inscrisi in UNBR pot face aceasta activitate...consilierii juridici dau consultanta juridica in baza contractelor de munca incheiat cu pers juridice, nu cu pers fizice
multumesc.