avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Activitate Ally2009

Activitate Ally2009

Răspuns la discuția Deschidere firma
Multumesc pt raspunsurile promte.
Idee avem, si inca una buna, proiect la fel, si spatiu pt firma
Ceea ce nu avem este suport financiar pe care speram sa il obtinem din fondurile acelea mai mult sau mai putin rambursabile pe care se pare ca nu le putem accesa din cauza legislatiei romanesti. Avem o mica pb si am ajuns in biroul de credite si din aceasta cauza nu putem accesa aceste fonduri.
De vb am vorbit chiar si cu viitorii colaboratori care vor prelua materia prima pe care noi ca firma ne angajam sa le-o livram. Deci idee este, proiec este, suportul si promisiunea firmei colaboratoare este, numai banii nu sunt.
Mentionez ca firma noastra se va axa pe prelucrare deseuri din metale usoare.
Ce este de facut?
Care este acel faimos GHID de unde il putem face rost, ce posibilitati legale avem?
Ca fara bani nu putem avea utilajele necesare, fara utilaje nu avem obiectul muncii?
Va multumesc inca o data
Cu respect
Ally2009
Răspuns la discuția Deschidere firma
Va multumesc pt raspuns, dar as dori daca puteti sa elaborati putin pt ca nu ma pricep ff bine la treburile astea, sunt la inceput de drum. Despre ce ghid este vb si unde l-asi putea gasi, vre-un site sau un contact de unde putem face rost de asa ceva?
Va multumesc inca o data si o zi buna va doresc.
Ar mai fi o intrebare
De la cine sau de unde se poate obtine consultanta de specialitate, cine este in masura sa ne raspunda la intrebari si sa ne dea datele necesare?:help:
Buna ziua!
Intrebarea care ma framanta pe mine este: "Prin ce metode, legale, bineinteles, se pot primi fonduri europene nerambursabile in cazul in care viitorul patron apare in biroul de credite?" Se poate face ceva pt exista o idee buna pt afacere dar din lipsa de fonduri este necesar un ajutor "extern".
Din punct de vedere legal se poate face ceva pt ca avem mare nevoie de aceasta afacere pt a ne achita datoria de la banca si pt a ne creste copilul in varsta de 2 ani jumate.
Ma supara faptul ca banca cu care lucram nu este maleabila si nu doreste sa ne vina in ajutor, iar statul roman ne pune pumnul in piept si ne eticheteaza prin acel birou de credite in care poti intra asa de usor dar poti iesi atat de greu.
Daca ai luat un credit de nevoi personale si nu ai cu ce gaja pt a micsora rata, nu esti lasat nici sa faci ceva care sa iti aduca banii necesari pt a te salva datorita unor legi facute de cei bogati in favoarea celor bogati si atunci noua astora de jos, pe spunarea carora traiesc cei de sus ce mai avem de facut, ca nici macar de franghie si sapun nu mai avem bani.#-oX-(X-(X-(X-(
Scuzati tonul iritat dar sunt ffffffff suparata.:">
Va multumesc anticipat pt raspunsurile primite :) si va doresc o viata fara pb financiare. :((
Răspuns la discuția Procedura recuperare debit bancar
Va multumesc inca o data
Daca mama sta in chirie la RIAL se poate considera ca este "proprietar". Are contract valabil totul achitat la zi.
Bunurile care le folosesc pt activitatea profesionala care sunt? Calculatorul si altele de acest gen?
Si as mai avea o intrebare daca se poate: Daca se pune poprire pe salariul meu si al sotului, eu mai trebuie sa achit lunar rata conform graficului de esalonare pe care il aveam cu banca sau acei 300 de euro pe luna se trag automat de sistem?
Va multumesc pt timpul alocat, aveti un suflet mare si inima buna. Dumnezeu sa va ajute asa cum ii ajutati si dvs pe cei saraci cu duhul asa ca mine.
O zi buna va doresc.
Răspuns la discuția Procedura recuperare debit bancar
Va multumesc pt raspuns.
As dori sa adaug ca mama mea nu lucreaza, eu am un loc de munca dar nu am un salariu gigant, iau banii pe card dar sotul nu.
Bunuri de valoare=?
Ce reprezinta in perceptia bancii bunuri de valoare?
Singurul "bun" este masina proprietate personala impartita cu sotu.pe care am dori sa o vindem si sa achitam datoria .
Eu auzisem ca vin la usa si iti iau din casa lucruri:frigider, calculator etc.
Mentionez ca creditul este pe numele meu iar sotul este co-partener in contractul cu banca.
Ce lege exista pt astfel de probleme. As dori sa o citesc pt a-mi cunoaste drepturile.
Buna ziua!
Am si eu un imprumut de nevoi personale de 20.000 euro pt care trebuie sa achit lunar o rata de 300 euro, din motive obiective nu am mai putut achita rata integral de peste 90 de zile. MENTIONEZ CA NU A EXISTAT LUNA FARA SA ACHIT MACAR 100 euro din rata. M-am adresat bancii in cauza si am cerut o reesalonare a graficului cu o micsorare a ratei pentru a nu acumula datorie catre banca. Banca a raspuns spunand ca nu poate face reesalonare fara a pune ipoteca. NU AM PE CE SA PUN IPOTECA. Singurul bun COMUN cu sotul este masina, pe care a m scos-o la vanzare pt a acoperi datoria de la banca. Am primit de la Baroul Bucuresti cum ca mi se va inainta dosarul catre un executor judecatoresc, in vederea executarii silite.
Daca ati putea sa imi explicati ce pot eu sa fac in acest moment, din punct de vedere legal? Care este legislatia prin care pot sa ma apar? Ce pot sa fac in aceasta situatie? Mentionez ca am in ingrijire un copil de 2 ani si o mama bolnava, in incapacitate de munca, fara nici un venit. Va rog respectuos sa ma ajute cineva.
Va multumesc.