avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Activitate NEWIROLF

Activitate NEWIROLF

Multumesc mult.
As mai avea o intrebare, va rog.
Apartamentul se poate inchiria de catre soacra mea inainte de finalizarea succesiuni, daca se ajunge in instanta si dureaza mai mult?

Buna ziua,

Soacra mea detine un apartament in comun cu socrul meu - actul de proprietate e pe numele ambilor - iar socrul a murit acum 3 luni. Sunt 3 mostenitori, soacra, sotul meu si sora lui. Din cate stiu, soacra mosteneste un sfert jumatatea socrului, iar cei doi copii celalalt sfert. Astfel, soacra va avea 3/4 din apartament, iar fiecare dintre copii cate 1/8 . Soacra mea doreste sa vanda apartamentul, insa fiica ei nu este de acord, dorind sa il primeasca ea in totalitate. Cum procedam in urmatoarele cazuri:
1. Fiica mostenitoare nu semneaza succesiunea. Stiu ca se poate merge in instanta, dar nu stiu daca este obligatoriu sa mergem intai la notar ca sa certifice faptul ca nu este de acord sau se poate merge direct prin actiune judecatoreasca.
2. Cu cat este mai scump - un procent aproximativ - daca se ajunge la judecata, decat prin intelegere la notariat?
3. Instanta va da hotararea privind partea de mostenire a fiecaruia, dar cand soacra mea va dori sa vanda apartamentul, fiica ei nu va semna ca este de acord cu vanzarea, chiar daca ea isi va primi partea cuvenita in urma vanzarii.
4. Cum ne sfatuiti sa procedam ?

Multumesc,

Acum cateva zile am gasit in cutia postala o amenda pt lipsa rovigneta. Contraventia e din 14.10.2011, data pv este 30.03.2012, iar data de pe plic este 04.04.2012.
Am mai platit o amenda si tariful de despagubire aferent, insa pe aceasta am gasit-o in usa, nu la cutia de scrisori si era pentru contraventia constatata in 11.11.2011.
Nu am nicio dovada ca am primit PV de abia acum si nu la inceputul lunii aprilie. Ce se intampla daca platesc doar amenda si nu mai platesc despagubirea? Ce ma sfatuiti?
Multumesc.

Ce trebuie facut pentru reglementarea urmatoarei situatii:
O persoana are un teren. Cand a fost declarat la primarie, cu multi ani in urma, nu s-a stiu exact suprafata acestuia si s-a declarat ca terenul are 2000 mp. Astfel, cand s-a solicitat primariei locale titlul de proprietate asupra terenului, actul de proprietate a fost emis pentru suprafata de 2000 mp. Conform masuratorilor cadastrale recente si inscrierii in cartea funciara, terenul are 2500 mp. Cum se poate reglementa situatia, astfel incat in titlul de proprietate sa apara aceeasi suprafata cu cea reala, conform masuratorilor cadastrale? Multumesc.