Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... diferenta intre suprafata terenului din titlu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

diferenta intre suprafata terenului din titlu proprietate si masuratorile cadastrale

Ce trebuie facut pentru reglementarea urmatoarei situatii:
O persoana are un teren. Cand a fost declarat la primarie, cu multi ani in urma, nu s-a stiu exact suprafata acestuia si s-a declarat ca terenul are 2000 mp. Astfel, cand s-a solicitat primariei locale titlul de proprietate asupra terenului, actul de proprietate a fost emis pentru suprafata de 2000 mp. Conform masuratorilor cadastrale recente si inscrierii in cartea funciara, terenul are 2500 mp. Cum se poate reglementa situatia, astfel incat in titlul de proprietate sa apara aceeasi suprafata cu cea reala, conform masuratorilor cadastrale? Multumesc.
Care OCPI a facut inscrierea in CF a unei suprafete de 500 mp in plus fata de titlul de proprietate??? Stiam ca marja de eroare este de 5%!!