avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1330 soluții astăzi
Forum Activitate MARISKA

Activitate MARISKA

Multumesc.Asa am inteles si eu.Chiar daca sumele sunt eronate, am primit-o si nu se poate invoca prescriptia.
Buna ziua.Va multumesc, sunteti foarte amabil. Dar cum nu sunt familiarizata cu termenii acestia, imi este neclar un aspect. Vorbim de o decizie de impunere pentru anul 2012. Baza de impunere care a generat creanta fiscala este pentru 2012 ? Daca termenul de prescriptie incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului urmator constituirii bazei de impunere-atunci acesta nu este 2013? Si atunci termenul de prescriptie sa fie 1 ianuarie 2018?
Va multumesc anticipat pentru clarificare.
Multumesc. Am discutat azi si cu jurista noastra si vom decide cum sa actionam.
Din ce am inteles e nevoie de mai multe actiuni.
In ce priveste prescriptia am avut cateva discutii si parerile au fost impartite in ceea ce priveste curgerea celor 5 ani. Imi puteti spune, va rog, unde as putea gasi definitia pentru a avea o baza legala, scrisa ? Unde scrie de cand si pana cand incepe repectivul an? Am observat ca parerile difera.
Multumesc. Cred ca este singura solutie, din moment ce azi am fost din nou la ei si spun ca inca nu au un raspuns de la Cluj unde au trimis contestatiile, pt ca spun ca nu este de competenta lor Si nici nu stiu cand vor primi. Mi se pare atat de nedrept ca ei au metode de constrangere cand contribuabilul nu-si indeplineste obligatiile fiscale, dar se pare ca ei nu au de respectat nici un termen. Sau daca au si nu il respecta, contribuabilul ce poate face? Nu are nici o masura de constrangere. Si e nevoit sa piarda timp si resurse in instanta pt ca ei nu raspund in fata nimanui pentru greselile lor.
Buna seara.Va multumesc pentru raspuns. Imi era teama ca aici se va ajunge.As vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca un grup de oameni cu aceeasi problema-respectiv eu impreuna cu colegii mei aflati in aceeasi situatie sa initiem colectiv aceasta actiune. Colaboram toti cu aceeasi companie de asigurari in baza unui contract de mandat si avem certificat de inregistrare la ANAF in baza CNP-ului.
Sau fiecare persoana in parte ar trebui sa ii actioneze in instanta in nume propriu?
Buna seara.Va rog sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema.
Sunt agent de asigurari persoana fizica, inregistrata la ANAF. Anul acesta am primit in luna august o decizie de impunere pentru plata contributiilor sociale pe anul 2012. Problema este ca in aceasta decizie ei au trecut veniturile mele duble. Adica in loc de 10 lei cat am castigat, in mod real, trecuti pe adeverinta de venit depusa la ei, acum imi imputa sa platesc contributiile sociale dupa 20 de ron. Sumele le-am dat doar pt exemplu, nu atat am castigat.Am depus contestatie, in termen, dupa 4 drumuri la ANAF . Mi s-a spus ca si ei in termen de 30 de zile o sa ne dea un raspuns. Pentru ca suntem foarte multi in situatia asta, nu doar eu. Am fost si m-am mai interesat, mi s-a spus ca au trimis contestatiile-foarte multe-la Regiune si ca va dura mai mult de 30 de zile sa primesc un raspuns. Azi de dimineata, in ziua 54 de la depunerea contestatiei, am fost din nou sa ma interesez si mi-au comunicat ca nu au un raspuns inca si ca ma anunta ei cand vor avea unul. Si cand ajung acasa, in cutia postala ma astepta frumusel o somatie de plata tocmai pentru aceasta suma scoasa din burta de sistemul informatic al ANAF-ului.
Eu acum ce optiuni mai am? Contestatie am depus, dar nu le pasa. Dar daca eu nu platesc , dupa 30 de zile ei imi pun poprire pe cont.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati cu informatii referitoare la conditiile legale pe care trebuie sa le indeplinesc pe SRL-ul pe care il am deja pt a putea prelua samburi de nuca de la producatori legali si a-i revinde.
Stiu ca e nevoie sa am un anumit cod Caen, ce ma intereseaza este de ce acte am nevoie pt a cumpara pe firma. Problema este ca multi dintre micii producatori nu au nici un act, ei au cativa nuci de pe care vand samburii, fara a avea certificat de producator.
Al doilea punct ar fi care sunt actele de care am nevoie pt a putea revinde la vrac samburii colectati; nu vorbesc de procesare. Si ma intereseaza procedura pt Romania, pt a putea preda mai departe unei alte firme si de tari din Uniunea Europeana.
Multumesc anticipat pt raspunsuri,
Monica