avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate b75mihai

Activitate b75mihai

Buna ziua,

Acum 5 luni am realizat un precontract de vanzare cumparare pentru un teren agricol. Proprietarul se angaja prin contractul respectiv ca pan la data de 1 septembrie sa - si realizeze actele de mostenire pentru acel pamant de la parintii lui (decedati). Odata ce a primit banii de la mine, nici macar nu mai vrea sa auda sa-si faca actele pentru a putea intocmi contractul de vanzare-cumparare. Stiu ca prin precontractul semnat el s-a obligat legal sa intocmeasca actele pana la data de 1.09.2006.

Puteti va rog frumos sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez pentru a-l determina pe mostenitor sa-si realizeze actele? Unde trebuie sa ma adresez si la cine sa reclam? Pot sa am castig de cauza cu acel precontract? Mentionz ca precontractul a fost realizat la notar, iar suma a fost platita cu martori.

Va multumesc mult,
Mihai
As vrea sa construiesc o mica ferma pt. cresterea bovinelor pe un teren extravilan pe care l-am cumparat. Eu nu sunt din zona aceea, asa ca as vrea sa-mi ridic si casa unde voi locui si administra ferma pe acelasi teren - langa ferma.

Stiti cumva daca suprafata de pamant pe care vreau sa construiesc casa trebuie trecuta in acest caz in intravilan? Nu se poate construi ca si anexa la ferma pe suprafata extravilana? Mai este necesar un Plan de Urabanizare Zonala?

Multumesc,
Mihai