Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie ferma si casa pe teren extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie ferma si casa pe teren extravilan

As vrea sa construiesc o mica ferma pt. cresterea bovinelor pe un teren extravilan pe care l-am cumparat. Eu nu sunt din zona aceea, asa ca as vrea sa-mi ridic si casa unde voi locui si administra ferma pe acelasi teren - langa ferma.

Stiti cumva daca suprafata de pamant pe care vreau sa construiesc casa trebuie trecuta in acest caz in intravilan? Nu se poate construi ca si anexa la ferma pe suprafata extravilana? Mai este necesar un Plan de Urabanizare Zonala?

Multumesc,
Mihai
b75mihai, utilizator
Daca nu terenul nu este in intravilan nu veti primi autorizatie de constructie pentru imobil cu destinatia casa de locuit.