avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate Coco70

Activitate Coco70

Buna seara,

Rog interpretare Art.529 alin 3 c.civil:
"Cuantumul intretinerii datorate copiilor, impreuna cu intretinerea datorata altor persoane, potrivit legii, nu poate depasi jumatate din venitul net lunar al celui obligat".
Speta este: Mama a initiat cerere majorare pensie intretinere si dupa aprox 2 ani s-a incheiat procesul cu majorare la suma de 2000 ron. Tatal plateste lunar 2000 ron + 300 Ron aferenti calculdiferenta de la inaintarea cererii pana la solutionare. Imediat dupa procesul de majorare pensie intretinere minor, parintii tatalui il dau in judecata pt plata pensie intretinere ca sunt la nevoie (desi au pensii indestulatoare) si solicita tot 2000 ron (1000 ron de fiecare parinte). Se aproba fara insa a se mentiona in timpul acestui proces ca tatal mai are o pensie pt copil. Evident tertip. Se face tatalui executare pt pensia parintilor. Pensia pt minor este platita de tata benevol prin ordin de plata. Apoi, tatal introduce cerere de reducere pensie intretinere minor pe motiv ca se depaseste 1/2 din salariu. Si face calcul asa: 2000 minor + 2000 parinti+ 300 restanta la pensie minor + 800 rata credit = 5100 Ron fata de venitul net de 9000 Ron. Este corect a se incadra aici si rata credit? pt ca altfel se incadreaza in 1/2. Se poate considera poprire rata la credit daca este luata automat din cont, el lucrand la o banca si avand creditul acolo? Multumesc,
Răspuns la discuția testament
Pai stim numele notarului deci cum putem afla? Mnetionez ca batrana nu este deplasabila si numai ei i se pot da aceste detalii, insa cum?
Răspuns la discuția testament
Multumesc pt raspuns. Batrana nu doreste sa ma dezmosteneasca ci chiar mi-a spus ca daca vreau facem act de vz-cp insa acesta m-ar costa mult iar pe de alta parte nu sunt sigura daca"prietena" ei sa nu fi facut ce am povestit mai sus. In aceste conditii, daca face acum un testament olograf in care specifica ca este valabil numai testamentul nostru incheiat in data x - ar fi in regula?
Testamentul este din 2009 deci cum ar putea batrana sa verifice in registru? Mentionez ca nu este deplasabila.
Discuție testament
Buna ziua,
O prietena a mamei mele a facut testament mie si mamei mele pt garsoniera sa. Aceata este inca in viata insa am observat ca o alta prietena a batranei tot se ingrijeste de ea, in sensul ca ii face diverse cumparaturi, fara sa ii ia bani ii aduce diversi doctori acasa, etc si pastreaza toate bonurile aferente. Batrana nu are copii insa are nepoti indepartati carora le-a spus de acest testament si nu au nici o pretentie, acestia fiind instariti. Ma intreb daca pot verifica daca dupa data testamentului nostru s-a mai efectuat altul. De ex. stiu ca batrana a semnat niste acte cu prietena cealalta despre o mostenire de la fratele sau, deci cu notar venit acasa si ma gandesc ca poate o fi semnat fara sa stie si un alt testament in favoarea acesteia. I-am spus nelinistile mele batranei si mi-a zis sa verific daca testamentul nostru mai este valid insa nu stiu cum. Testamentul a fost facut la un notariat vis a vis de blocul batranei dar nu stiu care este notarul care a venit la ea acasa. Exista o baza de date unde se poate verifica existenta si data testamentului? Multumesc,