avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1512 soluții astăzi
Forum Activitate alexandravintila

Activitate alexandravintila

Buna seara,
Am urmatoarea problema si sper sa aiba cineva un raspuns - doresc ca in anul curent sa comercializez martisoare. Conform informatiilor obtinute de la cei care au derulat activitatea in anii anteriori este necesara o autorizatie de la Primarie, cu care apoi se merge la Fisc, unde se plateste impozit in baza unei estimari.
Anul acesta insa Primaria orasului la care am mers sa depun cererea solicita in mod obligatoriu sa functionezi la PFA sau orice alta forma juridica, care obligatoriu are casa de marcat. Fara autorizatia de la Primarie, nu poti achita impozitul la Fisc.
In legislatie nu am gasit nimic specific - chiar este necesar sa deschizi PFA si sa fiscalizezi o casa de marcat pentru o activitate de o saptamana/an?

Multumesc anticipat pentru un raspuns
Buna ziua,

Am urmatoarea problema si va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
In anul 2008 am semnat un contract pentru un credit de nevoi personale, fara garantii sau ipoteca, iar persoana care trebuia sa il achite a decis luna aceasta (desi mai sunt destul de multi bani de restituit bancii), ca nu doreste sa mai plateasca, nefiind pe numele sau. Nu s-a ajuns inca la actiune in instanta din partea bancii, intrucat am incercat de fiecare data sa nu se depaseasca termenul de 90 de zile de intarziere, chiar daca a trebuit sa depun eu contravaloarea ratei.
Intrebarea mea este - cum pot actiona legal impotriva respectivului care refuza sa mai plateasca? In ultimii 3 ani am informat de fiecare data cand au aparut intarzieri angajatii bancii ca desi eu sunt titularul, nu eu am beneficiat de imprumut. In plus, plata ratelor a fost facuta si de persoana respectiva o perioada - in momentul in care au inceput sa apara probleme, am decis sa iau eu banii de la respectivul si sa achit.
Exista vreo posibilitate de a recupera creanta in baza declaratiei functionarului bancar in fata caruia s-a semnat contractul ( a fost martor ca persoana X a venit sa se asigure ca semnez si sa intrebe cand incaseaza banii)? Sau in baza declaratiilor altor persoane care cunosc situatia, in baza copiei chitantelor emise de banca semnate de cel care a folosit banii (chitantele din perioada in care a binevoit sa isi achite rata) si in baza filmarii de pe camera de supraveghere din ziua semnarii contractului?

Va multumesc anticipat pentru un raspuns.