avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1410 soluții astăzi
Forum Activitate mosquito

Activitate mosquito

Răspuns la discuția Poprire cont bancar
Ok, multumesc!

Am luat legatura si cu executorul si mi-a comunicat acelasi lucru, sa depun banii in cont si se rezolva automat.

Credeti ca mi-ar mai trebui o chitanta ceva de la executor, nu stiu, sa nu fie probleme pe viitor.
Răspuns la discuția Poprire cont bancar
Nu am primit nici o somatie de la executor, singura somatie pe care am primit-o este un email de la banca.

Ideea e ca nu pot sa dau de executorul respectiv, nu raspunde la telefoane.

Daca depun suma integrala in contul meu bancar nu se deblocheaza automat?

O sa trebuiasca sa depun o suma mare in cont si plec in strainatate pentru o perioada. Nu vreau sa am vreo surpiza sa imi fie blocate toate cardurile etc.
Salut.

Am o poprire pe contul bancar de acum vreun an pentru un credit neachitat in valoare de ~5000 ron.

Nu lucrez nicaieri, nu am salariu, am cateva proprietati dar toate sunt in comun cu fratele meu.

Acum am nevoie de conturi pentru a primi o suma mare de bani si astfel m-am hotarat sa achit si datoria.

Care ar fi cea mai buna varianta ? Sa incerc sa iau legatura cu exec judecatoresc respectiv sau pur si simplu sa depun bani in cont cat sa acopere datoria si dupa sa pot folosi contul in mod normal ?
este o casa cu o valoare de peste un milion de euro, credeti ca poate instanta sa oblige pe cineva la plata unei sulte in acest caz ?

mentionez ca nici eu nici fratele meu nu avem venituri.
deci in cazul solicitarii de catre banca a unei hotarari de partajare fortata vor trebui sa ma citeze, nu ?

adica nu se mai poate face nimic in continuare fara sa mi se aduca la cunostinta ma gandesc

de asemenea in cazul in care banca solicita partajarea, sa spunem, daca in acel moment platesc tot ce e de platit , se inchid toate actiunile ?

ma gandesc acum, ce fac in cazul in care fratele meu nu vrea sa vanda, poate fi obligat in vreun caz sa faca asta, in vederea partajarii?

cu multe multumiri,



Buna ziua,

In 2007 am luat un credit pentru uz personal in valoare de 4200 ron

Acum din intamplare mi-am gasit numele intr-un dosar la judecatorie in care solutia data acum circa 60 de zile este: "Admite cererea de încuviinţare a executării silite"

Intrebarea mea este ce sa fac in continuare : nu am primit nici o instiintare absolut nimic in legatura cu asta, probabil si deoarece in 2008 mi-am schimbat domiciliul.

Mentionez ca sunt somer dar detin mai multe bunuri imobile, printre care si o casa in coproprietate cu fratele meu, toate cu valori destul de mari (toate bunurile sunt in coproprietate).

Mai are rost sa contactez banca si sa imi reesaloneze creditul , sau trebuie sa discut cu executorul ?

Imi pot executa casa in conditiile acestea ?