Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire cont bancar
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire cont bancar

Salut.

Am o poprire pe contul bancar de acum vreun an pentru un credit neachitat in valoare de ~5000 ron.

Nu lucrez nicaieri, nu am salariu, am cateva proprietati dar toate sunt in comun cu fratele meu.

Acum am nevoie de conturi pentru a primi o suma mare de bani si astfel m-am hotarat sa achit si datoria.

Care ar fi cea mai buna varianta ? Sa incerc sa iau legatura cu exec judecatoresc respectiv sau pur si simplu sa depun bani in cont cat sa acopere datoria si dupa sa pot folosi contul in mod normal ?
Achitati restanta in contul bancar indicat de executor in somatie si apoi ii solicitati acestuia sa ridice poprirea infiintatat asuppra conturilor dvs.
Nu am primit nici o somatie de la executor, singura somatie pe care am primit-o este un email de la banca.

Ideea e ca nu pot sa dau de executorul respectiv, nu raspunde la telefoane.

Daca depun suma integrala in contul meu bancar nu se deblocheaza automat?

O sa trebuiasca sa depun o suma mare in cont si plec in strainatate pentru o perioada. Nu vreau sa am vreo surpiza sa imi fie blocate toate cardurile etc.
contul e blocat pentru o anumita suma, daca intra toata acea suma si se plateste catre executor, banca deblocheaza automat contul si il puteti folosi liber. La fel daca depuneti o suma mai mare, se ia din cont doar ce datorati sir estul ii puteti folosi linistit.
Ok, multumesc!

Am luat legatura si cu executorul si mi-a comunicat acelasi lucru, sa depun banii in cont si se rezolva automat.

Credeti ca mi-ar mai trebui o chitanta ceva de la executor, nu stiu, sa nu fie probleme pe viitor.
Da, ar trebui sa mergeti si sa cereti sa va dea titlul executor pe care sa treaca mentiunea ca s-a achitat in totalitate creanta sa semneze si sa puna stampila, sau un proces verbal din care sa rezulte ca a incetat executarea pentru ca s-a recuperat creanta integral.