avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Dumitru_Eugen

Activitate Dumitru_Eugen


Intentionez sa import un autoturism din SUA sau Canada.
Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa platesc TVA pentru el la intrarea in spatiul UE?
Este vre-o diferenta (din punct de vedere al platii TVA-ului, in cazul in care trebuie platit) daca se importa ca persoana fizica sau juridica?

In cazul in care raspunsul este - DA, trebuie platit TVA-ul am o alta intrebare.
Am inteles ca pot plati TVA-ul in oricare tara din UE (in acest caz o sa o import prin Olanda, Rotterdam). Daca trebuie sa platesc TVA-ul (si aleg sa il platesc in Olanda - pentru ca au TVA mai mic decit in Romania - 19%) mai trebuie sa il platesc aici?

Cum fac dovada ca am platit acolo TVA-ul aferent?
Nu o sa aiba statul Roman pretentia de a plati diferenta de TVA pina la 24% (adica 5%)?

Este vre-o diferenta (din punct de vedere al platii TVA-ului, in cazul in care trebuie platit) daca se importa ca persoana fizica sau juridica?

Inteleg ca pentru exportul unui autoturism sau a unei motociclete se urmeaza procedura de radiere a vehiculului., radiere care trebuie facuta de catre vanzator (proprietar).

Ce se intampla daca vanzatorul nu radiaza vehiculul?
Cumparatorul care este cetatean strain (vehiculul parasind teritorul Romaniei) va avea probleme la inmatricularea in tara in care se va exporta?

Daca vehiculul nu are numere de inmatriculare?
(pentru ca am inteles ca trebuie sa fie predate placutele de inmatriculare).

Multumesc
Buna ziua,

Poate o persoana fizica sa incheie un contract de prestari servicii?
(Situatia este urmatoarea: de curand datorita costurilor prea mari am decis sa inchid firma pe care o am. Doresc sa desfasor aceeasi activitate ca si persoana fizica. Contractul pe baza caruia lucram cu clientii - PF sau SC este un contact de prestari servicii (contact de comision).

- Vreau sa stiu daca pot ca si persoana fizica sa prestez aceleasi servicii pe care
le faceam pe societate si pot folosi acelasi contract (este vorba de serviciul de
intermediere vanzare automobile - efectiv incasez un comision de la client pentru
faptul ca ii caut un automobil)

- Care este diferenta dintre PF si PFA si care sint diferentele privind implicatiile
legale (plata impozitelor etc)


Multumesc,