Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Care sunt conditiile exportarii unui automobil ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Care sunt conditiile exportarii unui automobil (radiere autoturism)?

Inteleg ca pentru exportul unui autoturism sau a unei motociclete se urmeaza procedura de radiere a vehiculului., radiere care trebuie facuta de catre vanzator (proprietar).

Ce se intampla daca vanzatorul nu radiaza vehiculul?
Cumparatorul care este cetatean strain (vehiculul parasind teritorul Romaniei) va avea probleme la inmatricularea in tara in care se va exporta?

Daca vehiculul nu are numere de inmatriculare?
(pentru ca am inteles ca trebuie sa fie predate placutele de inmatriculare).

Multumesc
Daca vanzatorul nu radiaza auto de pe rolul sau fiscal,pe cale de consecinta autoritatea fiscala va continua sa calculeze si sa impuna obligatia achitarii impozit auto anual
Cumparatorul are obligatia sa respecte normele in vigoare care opereaza pe teritoriul tarii unde doreste sa inmatriculeze auto