avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters218316

Activitate ContSters218316

freeelis a scris:


Daca in termenul de 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acestora nu sunt compensate, atunci sunt obligati sa va plateasca un spor la salariu de minim 75% corespunzator duratei muncii suplimentare.

S-au incadrat in cele 60 de zile, deci nu mai este o problema aici.

Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare. Acest lucru inseamna, ca se poate efctua numai 8 ore suplimentare intr-o saptamana, avand in vedere ca pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

Aici nu va contraziceti? Mi-ati spus ca nu le poate face nimic ITM-ul, dar apoi imi spuneti ca pot sa lucrez maximum 8 ore pe saptamana suplimentar, in conditiile in care am precizat ca am peste 20 de ore suplimentare. Undeva este o neintelegere. Nu este legal ce am facut (am lucrat mai mult decat trebuia) si logic mi se pare ca angajatorul sa fie tras la raspundere pentru asta.
Care este autoritatea competenta careia pot sa ma adresez?




Deci singura solutie ramane sa refuz sa mai stau peste program, sa suport consecintele si in functie de acestea sa actionez (probabil in instanta).
Tot nu intelegg faza cu maximum 48 de ore / saptamana (cu suplimentare cu tot), cum este stipulat in lege, dar ma rog... Inseamna ca astia pot sa abuzeze de noi cum vor, sa stam 24 din 24, atat timp cat ne dau zile libere cand vor...
Multumesc frumos pentru raspuns!
Sa reformulez altfel..., daca ITM-ul ii verifica acum si observa ca am lucrate 65 de ore in total, intr-o saptamana, in loc de 40 de ore, nu ii face angajatorului nimic, pentru ca eu nu m-am plans pana acum... .Si atunci cum se poate demonstra vreodata ca angajatul este fortat sau nu sa ramana la lucru?
Este legal sau nu sa lucrez 16 ore pe zi, spre exemplu, daca nu sunt platit pentru ele, doar primesc libere, cand timpul meu de lucru este program de 8 ore pe zi?
Buna ziua!
Spre exemplu, saptamana trecuta am lucrat in total 65 ore si stiu ca maximum sunt 48. Cam pe fiecare saptamana am ore suplimentare, de obicei mai mult decat este prevazut de lege (cele 48 de ore de care scriam) Am lucrat inclusiv sambata, deci am avut decat o zi de odihna. In trecut, au fost zile cand am lucrat si cate 20 ore / zi. Momentan sunt in concediu cu recuperare pentru orele suplimentare prestate, deci practic compania recunoaste oficial ca lucrez mai mult decat am voie prin legislatie. Problema este ca s-au obisnuit asa, sa lucrez mult peste program si am fost amenintat de conducere cand am incetat sa mai fac asta.
Cum demonstrez ca am fost fortat sa lucrez suplimentar?
Daca am intrat in concediu pentru compensarea orelor suplimentare, inseamna ca m-am impacat cu ideea si totul e in regula din punct de vedere legal?
Pentru orele suplimentare lucrate nu primesc bani in plus, doar ca pot sa-mi iau zile libere, dar sunt epuizat cand stau de dimineata pana seara la serviciu.
Ce e de facut? Mai ales ca nu-mi este teama daca o sa fiu dat afara, deci ce actiune legala as putea sa intreprind?

Multumesc!
Alex_Munteanu a scris:

Aceleasi date mi-au dat si mie. Reducerea este de 4 ani si 6 luni. Iesirea la limita de varsta cu reducere la 60 de ani si 6 luni.


Am facut si eu calculul si la fel mi-a dat: 20 de ani si 11 luni. Ce inseamna iesirea la limita de varsta cu reducere? (adica o sa iasa la anticipate sau o sa aiba pensie normala?).
Multumesc!
Carp Mircea a scris:

Daca calculul meu este corect(eu sper ca da)atunci situatia ar fi urmatorea:


Sincer, eu sper ca nu e corect calculul domniei voastre, desi cred ca aveti dreptate si asta e motivul pentru care mi s-a spus ca nu o sa iasa normal la pensie pe data de 04.04.2012.

Multumesc oricum pentru interes!
Da, este corect scrisa acea perioada, am mai verificat odata: 01.07.1989 - 01.12.1991 - 01.04.2001 proc. 100%.
Problema este ca am avut cartea de munca la o persoana care lucreaza in sistemul de pensii. Am un coleg de serviciu care o cunoaste pe aceasta doamna si i-am dat cartea sa se uite pe ea. Initial mi-a spus ca o sa iasa pe 04.04.2012, dar ulterior a revenit si a zis ca, din pricina schimbarii legii pensiilor, va iesi pe 04.04.2012, dar la anticipate si deci va fi afectat cu 45%, iar la pensie normal va iesi cu un an mai tarziu. Nu stiu cum o sa fie, dar sper sa aveti dumneavoastra dreptate si sa iasa pe 04.04.2012 in conditii normale (cred ca la conditii normale se incadreaza ce ati spus aici: "tatal dvs. are toate motivele sa stea linistit intrucat va putea beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani, adica din 04.04.2012"). Deci la limita de varsta inseamna sa iasa normal la pensie?

Inca odata ma scuzati pentru intrebari, dar l-a imbolnavit stresul in acest 1 an si jumatate (e si foarte agitat de fel) si noi ne consumam pe langa el...

Seara placuta!
Buna ziua!
Intr-adevar, am facut o greseala si am confundat noul cod al muncii cu noua lege a pensiilor :">

Datele solicitate :
data nasterii: 04.04.1952;
perioada efectiv lucrata:

05.06.1974 / 12.08.1979 - lacatus confectii la Combinatul pentru lianti si azbociment (Birsesti);

05.09.1979 / 20.04.2010 inginer la EMC Rosia / Pesteana (exploatare miniera).

Am fost astazi si m-am interesat la Birsesti daca a avut grupa si se pare ca acolo nu s-a dat grupa la cei care au lucrat la atelierele de confectii metalice, deci nu are.

In rest, cat timp a lucrat ca inginer, a avut grupa a doua pana prin 2001, cand s-au taiat grupele. Totusi, cat a fost sef de sector a avut iar intreruperi de grupa, iar in cartea de munca scrie asa:
Perioada: 05.09.1979 - 01.02.1980, se incadreaza in grupa a doua de munca, proc. 70%; 01.02.1980 - 01.03.1985 proc. 100%; 01.03.1985 - 01.07.1985 proc. 80%; 01.07.1985 - 01.05.1986 proc. 100%; 01.05.1986 - 01.07.1988 proc. 80%; 01.07.1988 - 01.07.1989 proc 100%; 01.07.1989 - 01.12.1991 - 01.04.2001 proc. 100%.
Perioada 01.04.2001 - 01.01.2003 se incadreaza in conditii deosebite proc.100% conf. legii 19/2000, art. 19, alin 1-5.


Pe 20.04.2010 i s-a inchis cartea de munca (a fost constrans sa ia ordonanta), cu promisiunea ca va primi somajul timp de un an plus salarii compensatorii pe durata unui an, iar in al doilea an (adica anul in curs) aceiasi bani ii va primi de la companie. Dupa acesti doi ani, conform vechii legi, trebuia sa iasa la pensie anul viitor, pe 04.04.2012, cand implinea 60 de ani (cel putin asa i s-a spus). Problema este ca acum s-a schimbat legea pensiilor si cred ca in loc de 3 luni la un an lucrat se pun 2 luni, plus ca varsta de pensionare s-a marit la 64 de ani.
As vrea sa stiu daca sunt sanse sa iasa la pensie in conditii normale, pe data de 04.04.2012, sau se va amana aceasta data de pensionare si cu cat. Daca se va amana si va iesi la pensie anticipat la acea data, am inteles ca ii va fi scazuta pensia cu 45 % (lucru care mi se pare o aberatie). Problema si mai grava ar fi daca va lua pensia scazuta cu 45% pana la implinirea varstei de 64 ani, caz in care a avut grupa degeaba dupa calculele mele...

Ma scuzati pentru numeroasele intrebari si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!

Cu respect,
Claudiu.

Deocamdata, cartea de munca a fost la cineva care lucreaza la Casa de Pensii. Initial, acea persoana mi-a spus ca o sa iasa normal in data de 04.04.2012, cand implineste 60 de ani. Acum mi-a spus ca s-a uitat mai bine si conform Noului Cod al Muncii nu o sa mai iasa atunci, decat la anticipate si normal cand o sa implineasca 64 de ani. Problema este ca anticipatele am inteles ca afecteaza cu 45 %. :(
Maine, cand o sa iau cartea de munca, o sa va dau mai multe detalii.
Multumesc!
Tatal meu, in varsta de 59 de ani, a lucrat la Pesteana Nord (exploatare miniera de suprafata) si a beneficiat de grupa a doua pana in anul 2000. A fost fortat de catre intreprindere sa ia ordonanta si au cazut de acord sa ii plateasca 1 an de zile somaj plus al doilea an aceeasi suma ca si somajul. Acum se afla in al doilea an de compensatorii. Cand a luat ordonanta (adica acum un an si ceva) i-au spus de la companie ca o sa iasa la pensie normal, la varsta de 60 de ani. Problema este ca acum s-a schimbat legea (din ce am inteles, de la 1 ianuarie anul in curs) si intrebarea mea este daca legea se aplica retroactiv sau nu. Adica daca o sa iasa normal la pensie sau o sa iasa la anticipate (astfel ar fi afectat cu 45% din ce am inteles). Si daca o sa se incadreze la noua lege, ce-i de facut, ca nu mi se pare normal ca dupa 35 de ani de lucru ca inginer sa iasa la pensie anticipat, cu o pensie mizera, pana la varsta de 64 de ani, doar pentru ca s-au gandit astia sa schimbe legea dupa un an pe altul.

Ma scuzati daca nu m-am facut inteles, caz in care pot sa reformulez!

Astept raspuns cat mai urgent.
Multumesc anticipat!