avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate tavitara

Activitate tavitara

eu am postat un raspuns concret care mi-a fost sters , in care am pus linkuri catre toate informatiile
nu a fost niciun link abuziv ca sa fie sters mesajul , dar ma rog ... nu am citit toate regulile de aici
urmariti subiectul taxa poluare pe forumul VW pentru toate detaliile
eu azi pentru aceasta situatie am depus o cerere de confirmare de la ANAF ca nu trebuie platita taxa
astept raspunsul lor
legea este de partea dumneavoastra
doar ca cei de la inmatriculari nu cunosc legea
Răspuns la discuția platesc taxa de mediu?
o masina cumparata de noua din RO in 2006 , prin intermediul unei firme de leasing , la care leasing-ul s-a incheiat in 2008 moment in care a fost inmatriculata aici pe firma , si pentru care s-au paltit vama , tva si accize, este scutita de plata taxei ?
am de la cineva o hartie de la politie unde e specificat - conform HG 1861/2006 , punctul 31" , aliniat 4 , norme metodologice , ca aceste masini sunt scutite de taxa
repet conditiile - masini introduse in RO prin intermediul unei societati de leasing ( cazul meu , masina din Korea ) inainte de 1 ian 2007 ( cazul meu - 2006 ) , si pentru care s-a incheiat leasing-ul dupa data de 1 ian 2007 ( cazul meu 2008 ) si pentru care s-au platit accize ( am platit accize )
vreaus a stiu daca la vanzare cumparatorul este scutit de plata taxei
multumesc
buna ziua
va rog sa imi spuneti daca stiti de urmatorul aspect

priuma data avem urmatorul pasaj din lege :
(2) Pentru autovehiculele înmatriculate după 1 ianuarie 2007, pentru care se solicită prima transcriere a
dreptului de proprietate în România, taxa se achită şi în cazul în care nu a fost achitată taxa specială pentru
autoturisme şi autovehicule, conform Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările
ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule şi care nu fac parte din categoria autovehiculelor
exceptate ori scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul
înmatriculării
.


expresia "La momentul inmatricularii " se refera la => adica maine cand ma duc eu sa o "inmatriculez" sau cand au fost ele inmatriculate in Romania?

apoi am primit o foaie de la cineva care a fost la politie, cu situatiile de masini scutite de taxe speciale / de poluare
acolo la prima rubrica spune asa : sunt scutite ...
Autovehiculele introduse in RO înainte de 01.01.2007 in baza unor contracte de leasing şi a căror încheiere se realizează după această dată si pentru care s-a platit accize - conform HG1861/2006 - punctul 31" , aliniatul 4 din norme metodologice

situatia mea e in felul urmator :
- masina cumpara de noua din RO in 2006 in leasing - adusa din Korea , platita vama , TVA , accize
- leasing terminat in 2008 moment in care este inmatriculata pe firma mea
in aceste situatii, aceasta masina este scutita sau nu de taxa de poluare , conform celor spuse mai sus ?
multumesc
Răspuns la discuția Salariu minim 370 RON
eu nu inteleg ceva
la firma mea pentru luna mai am platit cate 159 lei noi pentru un salariu minim , toate taxele la trezorerie - salariul era deci 330 lei noi
in iunie am platit la trezorerie tot pentru salariul minim 234 lei noi - salariul fiid 370 lei noi
adica pentru o crestere de salariu a angajatului de 40 lei noi ( din care inca nu am calculat ce procent exact ii revine efectiv lui in mana ) , eu platesc la stat 75 lei noi in plus ?
cum vine asta ?