Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim 370 RON
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim 370 RON

Stimati juristi,
In fond si la urma-urmei, in ce masura Contractul Colectiv de Munca Unic la
Nivel National obliga un angajator care nu face parte din nici una din
asociatiile patronale semnatare ale CCMUNN?
Are, intr-adevar, art. 3. - alin. (1) lit. a) sfera absoluta de actiune
pentru toti salariatii, indiferent de afilierea patronala a angajatorului?
("incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social (de
stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de
munca la nivel national")
Bunaoara, Actul Aditional la CCMUNN pe anii 2005-2006 incheiat la data de 22
februarie 2006, care a fost înregistrat la MMSSF sub nr. 710/03.04.2006,
stabileste la pct. II ca salariul de baza minim brut negociat pentru un
program complet de 170 de ore, în medie, este de 370RON , incepand cu data
de 01 aprilie 2006.
Cum devine aceasta o obligatie si pentru un angajator neafiliat patronal si
nereprezentat de vreun semnatar al CCMUNN sau Actului Aditional?

Cu multumiri anticipate,
Meridian
pai simplu. aceeasi prevedere -care exista in ccm la nivel national referitor la sfera de aplicabilitate- este data si prin lege, respectiv prin codul muncii care dispune pt toata lumea.
Conform legii 130/1996 privind contractul colectiv de munca, art. 11alin. (1) litera d: "Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte, după cum urmează: ...pentru toţi salariaţii încadraţi în toate unităţile din ţară, în cazul contractelor colective de muncă la nivel naţional." in conditiile in care notiunea de "unitate" este definita de aceeasi lege ca fiind: "...persoanele juridice care angajează salariaţi... prin încheierea contractelor individuale de muncă." (vezi art.1 alin.2 si 3)

Obliga , fara doar si poate. Salariului minimal este obligatoriu pentru toti angajatorii in temeiul Codului muncii si al Contractului de munca la nivel national.Aceste prevederi si sub alte aspecte,sunt minimale.De acolo pleci...in sus.C'est la vie!
Ce ,esti de capul tau?
Dar nu stiai asta pana acum?
AM O MARE RUGAMINTE!
As dori sa intru in posesia textului complet care face referire la aceasta mare BULIBASEALA?! daca are cineva cel putin o adresa de site sau nr. de M.Of.!

Multumesc anticipat,
CONS
vezi M.Of. Partea V nr. 7 din 02/05/2006, daca nu da-mi o adresa de mail si ti-l trimit eu.