Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim 370 RON
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim 370 RON

Stimati juristi,
In fond si la urma-urmei, in ce masura Contractul Colectiv de Munca Unic la
Nivel National obliga un angajator care nu face parte din nici una din
asociatiile patronale semnatare ale CCMUNN?
Are, intr-adevar, art. 3. - alin. (1) lit. a) sfera absoluta de actiune
pentru toti salariatii, indiferent de afilierea patronala a angajatorului?
("incadrati in unitatile din tara, indiferent de forma de capital social (de
stat sau privat, roman sau strain/mixt), in cazul contractelor colective de
munca la nivel national")
Bunaoara, Actul Aditional la CCMUNN pe anii 2005-2006 incheiat la data de 22
februarie 2006, care a fost înregistrat la MMSSF sub nr. 710/03.04.2006,
stabileste la pct. II ca salariul de baza minim brut negociat pentru un
program complet de 170 de ore, în medie, este de 370RON , incepand cu data
de 01 aprilie 2006.
Cum devine aceasta o obligatie si pentru un angajator neafiliat patronal si
nereprezentat de vreun semnatar al CCMUNN sau Actului Aditional?

Cu multumiri anticipate,
Meridian
actul aditional de mopdificare a salariului minin se aplica si dvs pentru ca orice modificare a contrcatului colectiv de munca se aplica la fiecare angajator indiferent daca este afiliat sau nu si mai mult decat atat chiar daca angajatorul respectiv are un contract colectiv de munca , prevederile contractului colectiv de munca sunt minine si nu trebuie sa cuprinda o valoare mai mica decat cea la nivel national