avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate jurista77

Activitate jurista77

Multumesc mult oricum.O sa ma lupt pana la capat pt ca dintre toate posturile doar al meu vrea sa il desfiinteze!
Asa ma gandeamn si eu, doar ca primarul a facut o organigrama noua in care a taiat cu pixul aparatul Cl fara a avea o hotarare de desfiintare a postului in acest sens.Ce spuneti de asta?
Cine face organigrama aparatului de lucru, fiind al CL...?Merci de raspuns!
Primarul poate propune desfiintarea aparatului de lucru al CL?sau Cl prin presedinte propune asta?
Foarte bine punctat si mai e acolo in OUG nr.90/2009 ca in cazuri temeinic justificate ...ordonatorii de credite pot scoate postul la concurs pe raspunderea lor.Ori, decat sa tina pe cineva fara a indpelini conditiile, legal este sa scoata postul la concurs.Ideea este sa se vrea.Ca daca dai peste un primar ca al meu care de un an de zile sfideaza legea si nu a vrut sa scoata postul la concurs si acum va raspunde penal, toate actele semnate de o persoana care nu indeplinea conditiile vor fi anulate in instanta in cele din urma.Si asta pt o ambitie prosteasca sa imi arate mie ca el poate tine postul blocat si 3 ani.Eu ii demonstrez ca nu e chiar asa si nu trebuie sa ne lasam intimidati de niste indivizi care au venit in posturile respective in niste imprejurari, ori noi am venit prin concurs.Avem legea de partea noastra si presa.
Prin OG 90/2009 posturile de conducere au fost deblocate.De asemenea in aceeasi ordonanta se mentioneaza ca in cazuri justificate posturile de conducere se scot la concurs pe raspunderea ordonatorului de credite.
Buna ziua
Sunt jurist la o primarie si la noi in acest moment atributiile secretarului sunt delegate la un functionar public de conducere in temeiul art.43-44 codul muncii.eu cred ca asa ceva este inadmisibil.Ce parere aveti voi?
astept opinii.
Multumesc mult, Felicia
Răspuns la discuția ce raspundere are primaria?
Legea 188, din greseala am scris 1888.Nu s-a aplicat art.92 din Legea 188/1999 si mie mi-a spus ca nu scoate postul la concurs pt ca a auzit ca as fi facut campanie PDL-ului.Nu am nici o implicare in nici unj partid dar din pacate apleaca urechea la toate prostiile.Multumesc oricum pt sfat.Asta ma gandeam si eu sa fac pt ca nu se poate sa tina bloat postul asa pana face nu stiu care vechimea necesara.
Daca mai aveti si alte sugestii va rog, astept.
Răspuns la discuția ce raspundere are primaria?
Sunt functionar la o primarie si postul de secretar este vacant.6 luni a fost ocupat postul de un consilier juridic cu 2 ani vechime, asistent treapta 2 iar acum i s-a facut delegarea atributiilor pana la 31 decembrie si nu se doreste scoaterea postului la concurs din motive politice.Va rog sa imi dati un sfat ce ar trebui sa fac?Nu gasesc nicaieri in lege, 1888 nici in 215 institutia delegarii atributiilor.Eu doresc sa particip la concurs dar nu vrea sa scoata postul la concurs primarul...
Va multumesc si astept sugestiile voastre....