avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate fbaflorin

Activitate fbaflorin

Răspuns la discuția termen executare silita
gi_jane2 a scris:

Dupa ce se implineste termenul de scadenta, poate fi demarata procedura oricand. Sunt banci care va acorda 90 de zile, altele mai mult, altele deloc. Vedeti daca si cat aveti prevazut prin contract


am citit contractul si nu e specificata o perioada....
Răspuns la discuția termen executare silita
ok...si in legatura cu termenul de cand incepe executarea silita???
buna ziua...vin si eu cu o problema....in sept. 2007 a luat un credit de nevoi personale fara ipoteca(doar cu adeverinta de salariu, buletinul,copie ultima factura la utilitati pe adresa de domiciliu din C.I.)....acum am ceva rate restante doua se apropie si a treia. Acum intrebarile:
-la cat timp se incepe procedura de executare silita??
-ce se poate intampla in situatia de fata? pe numele meu nu am decat o masina in rest nimic...pot fi executati silit propietarii(parintii mei) imobilului unde am domiciliul trecut in C.I.??
fbaflorin a scris:

Buna...acum ceva timp am depus o plangere la judecatorie impotriva unui proces verbal de constatare(amenda 740 si permis suspendat 30 zile). La judecatorie s-a respins plangerea(inca nu stiu pe ce motiv)si din ce am citit e si irevocabila...acum intrebarea:
-nu trebuia sa am dreptul la recurs??
-cu amenda e clar...dar cu permisul ce fac?cat pot circula de la data pronuntarii(sau nu pot circula deloc?)
PS un raspuns urgent va rog

Buna ziua.... revin...tot pe aceeasi problema dar in continuare...
Ca un cetatean model ma duc la judecatorie scot acel certificat de grefa cu pronuntarea la cazul meu....plangere respinsa ca neintemeiata (irevocabila)...asta e...iau acel certificat de grefa si permisul si-l duc la politie....stau pe tusa 30 de zile, trece perioada si pe 12.12.2011 imi ridic permisul.... SI ACUM SURPRIZA.........Azi 15.12.2011 primesc hotararea acasa in cutia postala....o citesc frumos toate vechi nimic nou.....DOAR un rand si anume la final scrie....CU RECURS IN 15 ZILE DE LA COMUNICARE!!!!!!!!!
Ce inseamna asta???
Ce se poate face?? din moment ce eu am ispasit o parte din pedeapsa???si anume suspendarea dreptului de a conduce pe 30 de zile....
Va multumesc anticipat


simonette12 a scris:

Legea 202/2010 a modificat si completat dispozitiile OUG 195/2002.
Art. X. - Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 118, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti."
2. La articolul 118, dupa alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (31), cu urmatorul cuprins:
"(31) Hotararea judecatoreasca prin care judecatoria solutioneaza plangerea este definitiva si irevocabila."
3. La articolul 118, alineatul (4) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(4) In termen de 15 zile de la data pronuntarii hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere.

Astfel, avand in vedere dispozitiile mai sus-aratate, solicitati instantei eliberarea unui certificat de grefa cu solutia pronuntata si impreuna cu acesta predati permisul de conducere in termen de 15 zile de la data pronuntarii, aceea fiind data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii dvs.
Daca nu veti preda permisul de conducere in termen de 15 zile, veti fi sanctionat cu majorarea perioadei suspendarii cu inca 30 de zile.


da multumesc....
si celelalte intrebari???
asta stiu...
sa inteleg ca daca maine ma opreste politia pot raspunde penal pentru conducerea unui autovehicul avand permisul de conducere suspendat???adica risc dosar penal???
nu mai am nici o cale de atac impotriva acestei hotarari??
matahachiro a scris:

legea 202/2010


ms
si acum vin cu intrebarea
mai pot face ceva???
sau chiar suport consecintele???
ce se intampla daca nu predau permisul in 15 zile??(se prelungeste cu inca 30 stiu) in afara de asta?
ce se intampla daca conduc masina si peste 4 zile sa zicem ma opreste politia???ce risc?
cioan a scris:

interventie moderator

@fbaflorian
1). Va rog sa folositi un limbaj decent, fara ironii.
2). Nu mai postati mesaje consecutive, folositi butonul de editare
Va multumesc


In cazul respingerii plangerii contraventionale nu exista cale de atac. Hotararea este definitiva. Suportati consecintele.


nu a fost o ironie....scuze...
multumesc de informatii
dar am niste nelamuriri...m-am uitat pe portal.just la diferite pronuntarii....iar unele au si drept de recurs....de ce??? sau nu mai este valabil recursul doar pentru anumite contraventii de la acea data....
si in acest caz nu mai pot face nimic??? o rejudecare???
serios?? imi puteti spune baza legala???va rog
Buna...acum ceva timp am depus o plangere la judecatorie impotriva unui proces verbal de constatare(amenda 740 si permis suspendat 30 zile). La judecatorie s-a respins plangerea(inca nu stiu pe ce motiv)si din ce am citit e si irevocabila...acum intrebarea:
-nu trebuia sa am dreptul la recurs??
-cu amenda e clar...dar cu permisul ce fac?cat pot circula de la data pronuntarii(sau nu pot circula deloc?)
PS un raspuns urgent va rog