Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala respinsa, hotarare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala respinsa, hotarare irevocabila

Buna...acum ceva timp am depus o plangere la judecatorie impotriva unui proces verbal de constatare(amenda 740 si permis suspendat 30 zile). La judecatorie s-a respins plangerea(inca nu stiu pe ce motiv)si din ce am citit e si irevocabila...acum intrebarea:
-nu trebuia sa am dreptul la recurs??
-cu amenda e clar...dar cu permisul ce fac?cat pot circula de la data pronuntarii(sau nu pot circula deloc?)
PS un raspuns urgent va rog
nu mai exista recurs din 25.10.2010. permisul se preda la politie in termen de 15 zile de la data pronuntarii sentintei irevocabile.
serios?? imi puteti spune baza legala???va rog
si in acest caz nu mai pot face nimic??? o rejudecare???
interventie moderator

@fbaflorian
1). Va rog sa folositi un limbaj decent, fara ironii.
2). Nu mai postati mesaje consecutive, folositi butonul de editare
Va multumesc

In cazul respingerii plangerii contraventionale nu exista cale de atac. Hotararea este definitiva. Suportati consecintele.
cioan a scris:

interventie moderator

@fbaflorian
1). Va rog sa folositi un limbaj decent, fara ironii.
2). Nu mai postati mesaje consecutive, folositi butonul de editare
Va multumesc

In cazul respingerii plangerii contraventionale nu exista cale de atac. Hotararea este definitiva. Suportati consecintele.

nu a fost o ironie....scuze...
multumesc de informatii
dar am niste nelamuriri...m-am uitat pe portal.just la diferite pronuntarii....iar unele au si drept de recurs....de ce??? sau nu mai este valabil recursul doar pentru anumite contraventii de la acea data....
fbaflorin, utilizator