Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recurs impotriva unei sentinte irevocabile?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recurs impotriva unei sentinte irevocabile?

la o sentinta irevocabila pentru o plangere contraventionala se mai poate face recurs
Nu e definitiva. In mod normal, trebuie sa scrie in pronuntarea judecatoriei dreptul si termenul de recurs
Daca este vorba de o plangere contraventionala impotriva unui proces verbal rutier nu mai puteti face recurs.
am o sentinta irevocabila la o plangere contraventionala impotriva unui proces verbal rutier din 08-06-2011 in urma caruia mi-a fost suspendat permisul de conducere 60 de zile plus 30 de zile pentru ca nu l-am predat in termen de 15 zile am facut recurs desii sentinta este irevocabila si am primit citatie ca recursul se judeca in 15-11-2011 iar eu trebuie sa primesc permisul in 18-11-2011 intrebarea este recursul se judeca sau este doar formal iar eu o sa pierd pentru ca sentinta este irevocabila si ce se mai poate obtine din moment ce eu la acea data am executat deja maxim de pedeapsa.
Recursul poate modifica in total sau in parte sentinta recurata, deci nu e o simpla formalitate. Depinde acum daca motivatia a fost bine facuta, caci se judeca in interiorul acestor motive de recurs.
In cazul asta recursul este inadmisibil.