avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala respinsa, hotarare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala respinsa, hotarare irevocabila

Buna...acum ceva timp am depus o plangere la judecatorie impotriva unui proces verbal de constatare(amenda 740 si permis suspendat 30 zile). La judecatorie s-a respins plangerea(inca nu stiu pe ce motiv)si din ce am citit e si irevocabila...acum intrebarea:
-nu trebuia sa am dreptul la recurs??
-cu amenda e clar...dar cu permisul ce fac?cat pot circula de la data pronuntarii(sau nu pot circula deloc?)
PS un raspuns urgent va rog
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:24, 16 Decembrie 2011
fbaflorin a scris:

Buna...acum ceva timp am depus o plangere la judecatorie impotriva unui proces verbal de constatare(amenda 740 si permis suspendat 30 zile). La judecatorie s-a respins plangerea(inca nu stiu pe ce motiv)si din ce am citit e si irevocabila...acum intrebarea:
-nu trebuia sa am dreptul la recurs??
-cu amenda e clar...dar cu permisul ce fac?cat pot circula de la data pronuntarii(sau nu pot circula deloc?)
PS un raspuns urgent va rog

Buna ziua.... revin...tot pe aceeasi problema dar in continuare...
Ca un cetatean model ma duc la judecatorie scot acel certificat de grefa cu pronuntarea la cazul meu....plangere respinsa ca neintemeiata (irevocabila)...asta e...iau acel certificat de grefa si permisul si-l duc la politie....stau pe tusa 30 de zile, trece perioada si pe 12.12.2011 imi ridic permisul.... SI ACUM SURPRIZA.........Azi 15.12.2011 primesc hotararea acasa in cutia postala....o citesc frumos toate vechi nimic nou.....DOAR un rand si anume la final scrie....CU RECURS IN 15 ZILE DE LA COMUNICARE!!!!!!!!!
Ce inseamna asta???
Ce se poate face?? din moment ce eu am ispasit o parte din pedeapsa???si anume suspendarea dreptului de a conduce pe 30 de zile....
Va multumesc anticipat


nu exista recurs, chiar daca in sentinta se precizeaza asa ceva. este o eroare a redactarii deciziei.
calea de atac este cea prevazuta de lege si nu cea prevazuta de sentinta judecatoreasca. In cazul dvs, legea nu prevede recurs si pe cale de consecinta ceea ce se mentioneaza in sentinta nu are nici o valoare (in mod cert este o eroare materiala venita din redactarea acesteia de catre grefier). certificatul de grefa este cel care conteaza.
fbaflorin a scris:
Azi 15.12.2011 primesc hotararea acasa in cutia postala....o citesc frumos toate vechi nimic nou.....DOAR un rand si anume la final scrie....CU RECURS IN 15 ZILE DE LA COMUNICARE!!!!!!!!!
Ce inseamna asta???

O simpla eroare de tehnoredactare. Un eventual recurs ar fi respins ca inadmisibil. Calea de atac ce se poate exercita impotriva unei hotarari judecatoresti este cea prevazuta de lege si nu este lasata la latitudinea judecatorilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs sau contestatie in anulare? stefan_dumitru_m stefan_dumitru_m am fost rugat de un prieten sa-l ajut cu o problema..si as avea nevoie de un sfat:D. lucrurile stau cam asa: fiind sanctionat pentru trecere la nivel de cale ... (vezi toată discuția)
Recurs impotriva unei sentinte irevocabile? HADAR IOAN HADAR IOAN la o sentinta irevocabila pentru o plangere contraventionala se mai poate face recurs (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva si irevocabila - termen de predare a permisului AntonioStefan AntonioStefan Buna seara, Pe 25 februarie mi-a fost respinsa contestatia facuta la Judecatorie in urma unui eveniment rutier. Permisul mi-a fost suspendat pe 30 zile si ... (vezi toată discuția)