Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala respinsa, hotarare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala respinsa, hotarare irevocabila

Buna...acum ceva timp am depus o plangere la judecatorie impotriva unui proces verbal de constatare(amenda 740 si permis suspendat 30 zile). La judecatorie s-a respins plangerea(inca nu stiu pe ce motiv)si din ce am citit e si irevocabila...acum intrebarea:
-nu trebuia sa am dreptul la recurs??
-cu amenda e clar...dar cu permisul ce fac?cat pot circula de la data pronuntarii(sau nu pot circula deloc?)
PS un raspuns urgent va rog
legea 202/2010
matahachiro a scris:

legea 202/2010

ms
si acum vin cu intrebarea
mai pot face ceva???
sau chiar suport consecintele???
ce se intampla daca nu predau permisul in 15 zile??(se prelungeste cu inca 30 stiu) in afara de asta?
ce se intampla daca conduc masina si peste 4 zile sa zicem ma opreste politia???ce risc?
fbaflorin, utilizator
Legea 202/2010 a modificat si completat dispozitiile OUG 195/2002.
Art. X. - Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 118, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti."
2. La articolul 118, dupa alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (31), cu urmatorul cuprins:
"(31) Hotararea judecatoreasca prin care judecatoria solutioneaza plangerea este definitiva si irevocabila."
3. La articolul 118, alineatul (4) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(4) In termen de 15 zile de la data pronuntarii hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere.

Astfel, avand in vedere dispozitiile mai sus-aratate, solicitati instantei eliberarea unui certificat de grefa cu solutia pronuntata si impreuna cu acesta predati permisul de conducere in termen de 15 zile de la data pronuntarii, aceea fiind data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii dvs.
Daca nu veti preda permisul de conducere in termen de 15 zile, veti fi sanctionat cu majorarea perioadei suspendarii cu inca 30 de zile.
simonette12 a scris:

Legea 202/2010 a modificat si completat dispozitiile OUG 195/2002.
Art. X. - Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 118, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti."
2. La articolul 118, dupa alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (31), cu urmatorul cuprins:
"(31) Hotararea judecatoreasca prin care judecatoria solutioneaza plangerea este definitiva si irevocabila."
3. La articolul 118, alineatul (4) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(4) In termen de 15 zile de la data pronuntarii hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere.

Astfel, avand in vedere dispozitiile mai sus-aratate, solicitati instantei eliberarea unui certificat de grefa cu solutia pronuntata si impreuna cu acesta predati permisul de conducere in termen de 15 zile de la data pronuntarii, aceea fiind data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii dvs.
Daca nu veti preda permisul de conducere in termen de 15 zile, veti fi sanctionat cu majorarea perioadei suspendarii cu inca 30 de zile.

da multumesc....
si celelalte intrebari???
asta stiu...
sa inteleg ca daca maine ma opreste politia pot raspunde penal pentru conducerea unui autovehicul avand permisul de conducere suspendat???adica risc dosar penal???
nu mai am nici o cale de atac impotriva acestei hotarari??
fbaflorin, utilizator
Daca in loc sa predati permisul continuati sa circulati veti savarsi o infractiune si veti ajunge in instanta cu consecintele de rigoare.