avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate BDia

Activitate BDia

Am rezolvat cu viza de flotant pe care am obtinut-o conf. contractului de comodat, nefiind nevoie de prezenta proprietarului. Restul dosarului era in regula iar declaratia tipizata era completata corespunzator. Avand in vedere ca proprietarul nu locuieste la aceeasi adresa pt care am solicitat ajutorul iar eu am contract de comodat, prima pagina se completeaza cu datele mele. Declaratia trebuie stampilata si semnata de administrator pentru ca e vorba de centrala de scara. Mai mult decat atat, trebuie completat o anumita rubrica de catre el, rubrica in care se mentioneaza codul de client si firma care asigura alimentarea cu gaze. In acest sens trebuie si o copie dupa factura care vine pe asociatia de locatari pt centrala respectiva.
O seara frumoasa tuturor si mii de multumiri.
Multumesc. O seara frumoasa.
Va multumesc.

Pe formularul tipizat de la DAC, completat cu toate datele, Asociatia de proprietari a avut obligativitatea de a pune stampila si semnatura presedintelui, de a mentiona cate camere si cate persoane exista la adresa respectiva. Dupa umila mea parere, cred ca acest lucru este o recunoastere a faptului ca locuim la adresa respectiva, nu? Nu am viza de flotant pe buletin, nici nu stiu daca as putea face asta fara proprietarul apartamentului care imi este parinte dar este netransportabil. Voi incerca cu adeverinta de la asociatie. Multumesc.
Buna ziua, ma numesc L. Diana, din Iasi, sunt parinte singur si am venituri de 175 lei/luna reprezentand pensia alimentara a copilului si 84 lei alocatia de stat, drept pentru care in data de 08.11.2016, am depus dosarul nr 796-G/08.11.2016 pentru subventie la incalzire in sistem centralizat cu urmatoarele documente:
1. certificat nastere minor.
2. carte de identitate,
3. declaratia tipizata,
4. declaratie financiar,
5. hotarare judecatoreasca privind incredintarea minorului,
6. extras de cont,
7. contract de comodat pentru adresa la care am solicitat ajutorul de incalzire.
Astazi, vineri, 19 nov 2016, am fost sunata de o angajata a DAC-ului care mi-a spus ca nu-mi poate aproba dosarul pentru incalzire deoarece adresa de pe buletin nu coincide cu adresa pentru care am cerut subventia. In acest caz, de ce imi trebuia un contract de comodat la adresa respectiva? Mai mult decat atat, in momentul in care i-am cerut sa se recomande, mi-a inchis telefonul. Mentionez ca dna respectiva a facut referire la legea in speta, ori eu am studiat O.G. 27/2013 de modificare si completare a OUG nr.70/2011 privind masurile de protectie sociala in perioada sezonului rece, respectiv prevederile H.G. nr.778/2013, inainte de a depune dosarul si nu se mentioneaza nicaieri ca adresa din buletin trebuie sa coincida cu adresa unde locuiesc si pt care cer subventia si pentru care am contract de comodat. Fiind de specialitate, va rog sa-mi spuneti daca am sau nu dreptul la subventie si ce pot face in continuare pentru a-mi putea fi aprobat dosarul.
Va multumesc.
buna seara, cum recuperez pensia alimentara daca hotararea de divort a fost investita cu titlu executoriu dar tatal minorului se afla in alta tara. mentionez ca stiu domiciliul si firma la care este angajat. care sunt urmatorii pasi? imi trebuie avocat? multumesc.
Răspuns la discuția divort


V-am explicat, cand cererea de schimbare a numelui minorului este facuta de catre unul dintre parinti, este necesar acordul celuilalt parinte, dat in forma autentica.
Nu va trebuie avocat, mergeti la primarie si va interesati ce acte va trebuie.........

Imi cer scuze, merge netul rau si nu am citit mesajul integral. Multumesc mult






Răspuns la discuția divort
multumesc. intampinarea trebuie legalizata? sau doar semnata? imi este necesar un avocat? daca da, imi puteti recomanda un avocat din Iasi?
Discuție divort
Buna ziua, ce trebuie sa fac in cazul divortului cu un minor, cand tatal acestuia este de acord cu divortul si cu incredintarea copilului mamei, dar solicita sa se treaca si copilul si mama pe numele acesteia (de inaintea casatoriei), el fiind plecat din tara si neputand sa se prezinte la proces. Exista un formular tipizat pe care el sa-l completeze si sa-l legalizeze in tara in care e plecat si sa fie legal pt divort aici? Multumesc mult.