avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare pensie alimentara- debitor in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare pensie alimentara- debitor in strainatate

buna seara, cum recuperez pensia alimentara daca hotararea de divort a fost investita cu titlu executoriu dar tatal minorului se afla in alta tara. mentionez ca stiu domiciliul si firma la care este angajat. care sunt urmatorii pasi? imi trebuie avocat? multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:06, 7 Mai 2013
Contactati un executor judecatoresc.

Sau contactati direct dvs. firma respectiva!
Daca debitorul nu are bunuri si venituri in Romania, executorul n-o sa aiba cum sa va ajute, iar firma n-o sa va ia in seama pe dvs.
In ce tara e ? Daca tara e membra a conventiei de la New York, puteti recupera prin ministerul de justitie.
Aveti in link informatiile necesare.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, în urma divorțul s-a dispus plata pensie alimentare ... axela87 axela87 Buna ziua, în urma divorțul s-a dispus plata pensie alimentare 33% din venitul minim pe economie, precizez ca în timpul și după definitivarea divorțul ... (vezi toată discuția)
Neplata pensiei alimentare (tatal lucreaza in germania) dia_dia45 dia_dia45 Buna ziua, as dori niste informatii foarte pretioase de la domniile voastre si anume va voi relata in continuare problema mea... Sunt div. de 4 ani si ceva, ... (vezi toată discuția)