Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare pensie alimentara- debitor in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare pensie alimentara- debitor in strainatate

buna seara, cum recuperez pensia alimentara daca hotararea de divort a fost investita cu titlu executoriu dar tatal minorului se afla in alta tara. mentionez ca stiu domiciliul si firma la care este angajat. care sunt urmatorii pasi? imi trebuie avocat? multumesc.
Contactati un executor judecatoresc.

Sau contactati direct dvs. firma respectiva!
Daca debitorul nu are bunuri si venituri in Romania, executorul n-o sa aiba cum sa va ajute, iar firma n-o sa va ia in seama pe dvs.
In ce tara e ? Daca tara e membra a conventiei de la New York, puteti recupera prin ministerul de justitie.
Aveti in link informatiile necesare.
[ link extern ]