avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate Mianchis

Activitate Mianchis

Răspuns la discuția Ajutor ! Imi crapa casa
Buna ziua,
depozitul de ballast a fost amenajjat numai de aprox. o luna, iar in legatura cu autorizatia nu stiu sa va raspund, stiu doar ca Primaria este de accord cu ce se intampla acolo.
Multumesc pt. raspuns, iar daca aveti si alte sfaturi pt. noi, va rog sa-mi scrieti.
Va doresc o zi binecuvantata
Ianchis

Buna seara,
Am o casa in centrul satului. Terenul din spatele casei apartine Primariei, iar de aprox. o luna pe acest teren, la numai cativa metri de casa, este un depozit de ballast ce se foloseste pt. rebilitarea unui drum communal.
In fiecare zi autovehicule de mare tonaj descarca balastul care apoi este incarcat tot in autovehicule de mare tonaj pt. a fi transportat la punctual de lucru.
Din cauza trepidatiilor produse de aceste autovehicule, un perete al casei a inceput sa se crape, la fel si la casa vecinului meu.
Am telefonat la Primarie si am cerut mutarea depozitului din centrul satului intr-o alta zona. A venit viceprimarul care ne-a promis ca va rezolva problema, dar muntele de ballast creste in continuare si proportional si crapaturile caselor.
Va rog sa ne ajutati raspunzandu-ne la urmatoarele intrebari:
1. Cum sa procedam ca depozitul din centrul satului sa fie mutat ?
2. Cui sa cerem despagubiri pt. daunele imobilelor, Primariei sau Societatii care lucreaza pt. Primarie ?
Va multumesc anticipat
:help:Locuiesc intr-o casa cu 4 apartamente si o gradina comuna de 500 mp., din care am o cota parte de 10/100, respectiv 50 mp. Va rog sa-mi raspundeti daca pot sa cer iesire din indiviziune.:giggle: