avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate eusebiu100

Activitate eusebiu100

Răspuns la discuția Cerere reexaminare
pai tocmai ca desi citatia s-a emis pe dara de 8/07 , la 4 zile dupa ce s-a depus cererea, si s-a transmis pe 25/07, nu s-a primit nicio citatie acasa.
Oare de unde s-a primit la judecatorie confirmarea de primire a citatiei, din moment ce nu a ajuns la destinatie?
se poate verifica acest lucru la dosar?
Răspuns la discuția Cerere reexaminare
am depus taxa de timbru initial in valoare de 39 lei insa intre timp s-a majorat iar judecatoria a facut o citatia prin care exorima faptul ca mai trebuie achitat inca 61lei.
Pe langa acest complemet de taxa mai se cerea anumite inscrisuri dovedotoare pe care nu am apucat insa se le depun.

as putea sa cer cerere de reexaminare pe baza faptului ca s-a majorat taxa de timbru intre timp?

In caz ca trebuie sa fac o noua cerere, ramane valabila taxa de 39 lei platita initial?

Toate aceste lucrcuri, trebuiesc discutate direct cu judecatorul?
multumesc in avans
buna ziua

pentru o cerere de divort care se pare ca nu a avut toate documentele complementare (complement taxa timbru, inscrisuri pentru probele din cerere etc) si pentru care se pare ca s-a trimis instiintare de la judecatorie, care instiintare nu am primit-o in schimb, in urma sedintei de ieri s-a dat solutia :

"Tip solutie: Anulează cererea
Solutia pe scurt: Anuleaza cererea. Cu cerere de reexaminare. Pronuntata in sedinta publica.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 07.08.2013"

Ati putea sa imi spuneti va rog ce reprezinta aceasta cerere de reexaminare?
Aceasta solutie e definitiva? Mai este posibil sa duc documentele aditionale cerute si sa se continue procesul? sau trebuie depusa o noua cerere si reluat tot procedul de la inceput?

multumesc in avans
Răspuns la discuția Intrebare acte divort
am inteles ca judecatoria a trimis o citatie insa pentru reclamant prin care i se aducea la cunostinta ca trebuie sa depuna aceatsa chitanta si cateva inscrisuri doveditoare pt probele descrise in cerere. Aceasta citatie nu a primit-o la domiciliu insa a mers dansa la judecatorie si s-a interesat.
Cat despre citatia pe care trebuie sa o primeasca paratul, nu crede ca s-a emis inca.
sau vorbim oare despre aceeasi citatie?
multumesc
Răspuns la discuția Intrebare acte divort
multumesc pentru retur.
din ce am vorbit cu reclamanta, se pare ca termenul de judecata nu i-a fost confirmat.
este imperativ necesar ca la depunerea cererii de divort sa se specifice si termenul de judecata?
multumesc
Buna ziua,

As dori si eu raspuns va rog:
Pt un divort, unde eu nu am nicio calitate in dosar, reclamantul trebuie sa aduca la judecatorie o chitanta pentru plata taxei de timbru pentru completare dosar. Dosarul a fost depus la inceputul lunii iulie.
Se poate ca aceasta chitanta sa fie depusa la judecatorie si de altcineva decat reclamantul?
multumesc
O zi buna
buna ziua,
sunt in prag de divort cu sotia mea. As dori sa aflu cateva lucruri despre partajul imobilului.
In 2006 sotia a cumparat cu credit un apartament cu 20 000 Euro nefiind casatoriti.
Dupa casatorie, eu am facut credit si am achitat apartamentul sotiei.
Sotia a vandut apartamentul respectiv cu 60 000 Euro in 2010. Eu am mai facut un credit si am cumparat un apartament nou la 80 000 Euro, la 3 luni dupa ce sotia l'a vandut pe cel precedent.
Intrebarea mea este : pentru ca nu reusit sa ajungem la un numitor comun, in cazul partajului, apartamentul va fi impartit in mod egal? sau avand in vedere ca sotia l'a vandut pe precedentul cu 3 luni inainte, se poate spune ca a avut o cota parte mai mare?
Mentionez ca sotia nu lucreaza de mai multi ani, ratele la banca fiind sustinute de catre mine.
Multumesc in avans pt sfat,
O zi frumoasa
Răspuns la discuția filmare camera ascunsa
de exemplu: sotia are o aventura cu un barbat - in locuinta barbatului. Barbatul respectiv inregistreaza cele intamplate si trimite inregistrarea sotului femeii.
Santajul nu este unul din motive pentru aceasta actiune.
Poate fi considerata aceasta actiune ca si infractiune (amantul poate fi acuzat? si daca da de ce anume?).
buna ziua,

as dori sa stiu daca se considera infractiune inregistrarea cu o camera ascunsa a unei convorbiri/activitati, in locuinta proprie, intre persoana ce detine locuinta si o alta persoana straina, in cazul in care aceasta inregistrare poate aduce prejudicii persoanei straine?

Multumesc frumos

O zi buna