Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... filmare camera ascunsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

filmare camera ascunsa

buna ziua,

as dori sa stiu daca se considera infractiune inregistrarea cu o camera ascunsa a unei convorbiri/activitati, in locuinta proprie, intre persoana ce detine locuinta si o alta persoana straina, in cazul in care aceasta inregistrare poate aduce prejudicii persoanei straine?

Multumesc frumos

O zi buna
Depinde cum este folosita inregistrarea.
de exemplu: sotia are o aventura cu un barbat - in locuinta barbatului. Barbatul respectiv inregistreaza cele intamplate si trimite inregistrarea sotului femeii.
Santajul nu este unul din motive pentru aceasta actiune.
Poate fi considerata aceasta actiune ca si infractiune (amantul poate fi acuzat? si daca da de ce anume?).
Definiti scopul acestei actiuni. De ce a filmat si de ce a trimis?
Informarea sotului nu este o cauza licita de inregistrare.:O