avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1656 soluții astăzi
Forum Activitate misha4412

Activitate misha4412

Răspuns la discuția dezbaterea mostenirii in instanta
Va multumesc pentru raspuns.Matusa cum poate sa-mi lase testament,daca nu se stie cand o sa fie dezbatuta mostenirea si ce parte o sa aiba din avere?
Răspuns la discuția dezbaterea mostenirii in instanta
Eu am pus intrebarea:ce trebue sa fac ,ca sa nu perd cota parte a matusei,care doreste sa-mi revina mie,daca nu se stie cand o sa fie finalizata dezbaterea mostenirii?
Buna ziua!Va rog un ajutor.Unchiul meu a decedat in aprilie 2011.Eu,nepot(tatal meu predecedat era frate cu defunctul) am acceptat mostenirea prin declaratie la notar in termen de sase luni pentru mine si prin procura pentru matusa mea(sora defunctului).Unciul nu avea sotie si copii.Dezbaterea mostenirii in instanta poate sa dureze ani.Matusa de 80 de ani(vaduva,nu are copii) doreste sa-mi lase partea ei din mostenire-cota nu se stie,ca sunt mai multi mostenitori din parte fratilor si surorilor predecedati al defunctului.Eu nu doresc ca dupa moartea matusii(ei numai sanatate)sa dezbat din nou cota partea ei din mostenire.Eu pot sa cumpar cu un pret nominal cota parte de la matusa,daca nu se stie ce valoare are si sa nu fie atacata de alti mostenitori ?Doresc o solutie 100 la 100.O zu buna la toti.
misha4412 a scris:

misha4412 a scris:

Multumesc pentru raspuns.Va rog sa ma lamuriti mai departe:bunelul meu(tatl defunctului) vduv cu 4 copii s-a cstorit de unde s-au nscut nc 8 copii(inclus unchiul decedat si tatul meu).Toti s-au nascut n Romnia(fostul jud.Hotin) pna n anul 1940.Unchiul ,un frate si o sora au refugiat n Romnia,restul au ramas pe teritoriul Ucrainei(inclus cu taica meu).Am fost la un avocat n Romnia sa-mi dea informatia necesara de a apela la instanta.Mi sa spus ca trebue sa aduc adresele de domiciliu ale toti,care pot pretinde la mostenire.Unchiul decedat divortat de 30 de ani nu a avut copii,alt unchi -cetatean romn(predecedat) a fost divortat si a avut un copil,nu stiu unde se afla,matusa mea(predecedat)-cetatean romn a avut 4 copii,din care unul pretinde la mostenire.Restul din nepoti-stranepoti al defunctului au domiciliul n Ucraina,dar sunt mpastiati prin lume-care la Italia,care la Portugalia.ntrebarile sunt-1)Daca nu am toata informatia despre petentii la mostenire,pot apela la instanta? 2)3% taxe numai eu le achit,sau toti care dau acordul acceptrrii la mostenire? Cu stima!!!!






misha4412 a scris:
[
Mul?umesc pentru r?spuns.V? rog s? m? l?muri?i mai departe:bunelul meu(tatâl defunctului) vâduv cu 4 copii s-a câsâtorit de unde s-au nâscut încâ 8 copii(inclus unchiul decedat ?i tat?l meu).To?i s-au n?scut în România(fostul jud.Hotin) pân? în anul 1940.Unchiul ,un frate ?i o sora au refugiat în România,restul au r?mas pe teritoriul Ucrainei(inclus cu taic? meu).Am fost la un avocat în România s?-mi dea informa?ia necesar? de a apela la instan??.Mi sa spus c? trebue s? aduc adresele de domiciliu ale to?i,care pot pretinde la mo?tenire.Unchiul decedat divor?at de 30 de ani nu a avut copii,alt unchi -cet??ean român(predecedat) a fost divor?at ?i avut un copil,nu ?tiu unde se afl?,m?tu?a mea(predecedat?)-cet??ean român a avut 4 copii,din care unul pretinde la mo?tenire.Restul din nepo?i-str?nepo?i al defunctului au domiciliul în Ucraina,dar sunt împr??tia?i prin lume-care la Italia,care la Portugalia.Întreb?rile sunt-1)Dac? nu am toat? informa?ia despre peten?ii la mo?tenire,pot apela la instan??? 2)3% taxe numai eu le achit,sau to?i care dau acordul accept?rii la mo?tenire? Cu stim?!!!!
V mulumesc!Casa la momentul dat este nelocuit.Am dreptul de a ingrigi casa pn la dezbaterea succesiunii?Merci.
Bună ziua la toţi!Unciul meu a decedat 4 luni în urmă,era divorţat de 30 de ani şi nu are copii.Era din famiilie din 12 copii:4 de la un tată şi 8(inclus defunctul) fraţi şi surori drepţi.Din toţi au rămas în veaţă o soră dreaptă şi vre-o 15 nepoti.Unciul a lăsat moştenire o casă pe pămînt.Eu,nepot din frate precedat,am fost la notariat ca să deschid succesiune,dar am fost refuzat,motivul era-trebue să aduc toate declaraţiile de acceptare sau refuz de la toţi moştenitorii.Nu am dorinţa să-i rog pe rudele să declare,toţi sunt informaţi că unciul a decedat şi a rămas casă.Am depus o declaraţie de acceptare a moştenirii la notar pentru mine şi prin procură pentru mătuşa mea(sora defunctului).Întrebarea mea este:1)După ce termen de la deces pot deschide succesiunea în instanţă?