avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1322 soluții astăzi
Forum Activitate alexandruh

Activitate alexandruh

Ofertantul declarat castigator, singurul participant la procedura, nu s-a prezentat la data si la ora stabilita in vedera incheierii contractului de achizitie.
Ce masuri pot lua si care este baza legala, intrucat in OUG 34 si in HG 925 nu am gasit nimic concret?
Sunt relativ nou in acest domeniu.
Va rog daca ma puteti ajuta cu enumerarea tuturor actelor care reglementeaza achizitiile publice?
Nu ma intereseaza particularitatile din anumite domenii, ci cadrul general
Daca suma totala a ambelor contracte nu depaseste echivalentul a 15.000 euro puteti face doua sau mai multe contracte intrucat este logic ca nu le-ati impartit ca sa evitati una din proceduri. Daca valorile va permit puteti face chiar si cumapari directe
Răspuns la discuția Accesiune imobiliara artificiala
Nu exista nici un contract. El detine constructia si noi (statul) terenul.
Răspuns la discuția Comunicare decizie de concediere
Este vorba de concediere disciplinara, pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciiu.
Ce fac in cazul acesta?
Răspuns la discuția Comunicare decizie de concediere
Si daca ma contesta in instanta ca nu am respectat termenele de comunicare?
Răspuns la discuția Accesiune imobiliara artificiala
Terenul este proprietate publica a statului iar detinatorul constructiei nu vrea sa p[lateasca dreptul de folosinta asupra terenului, de fapt nu prea are de unde.
M-am gandit sa il actionez in judecata si sa invoc accesiunea imobiliara artificiala
Ce pot face daca angajatul refuza sa primeasca si sa semneze de luare la cunostinta pe decizia de concediere si nici prin posta nu vrea sa o primeasca?
Poate fi intentata actiune judecatoreasca impotriva proprietarului unei constructii edificatepe terenul altui proprietar in conditiile in care proprietarul constructiei si-a inscris dreptul de proprietate in cartea funciara?