avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate catalinap76

Activitate catalinap76

Răspuns la discuția cui ii ramane casa?
Deci ar putea sa imi ramana garsoniera si numai datoria de a plati ratele?
Pai cu avansul care l-am platit,cum ramane, ca nu am inteles aici? Va trebui sa platesc sotului jumatate din el, nu?Si jumatate din ratele achitate pana in momentul in care se va pronunta divortul cred...
Buna ziua!
Am o nelamurire, va rog sa ma luminati un pic si pe mine.
Am achitizionat o casa, impreuna cu sotul meu in luna mai anul curent (o garsoniera mai precis).A fost achitat un avans de 15.500 euro, urmand ca restul, pana la 25.500 sa fie achitati in rate egale, de 200 euro, direct la dezvoltator.Momentan exista numai antecontractul vanzare-cumparare unde ca viitori proprietari suntem amandoi trecuti.(contractul urmand sa se definitiveze abia la anul in luna aprilie-data maxima fiind specificata in antecontract)
As vrea sa stiu, in eventualitatea unui divort cum sa va "imparti" casa, dat fiind ca eu nu vreau sa raman fara ea, ci sa o pastrez in continuare si sa achit ratele? Iar sotul meu ar vrea sa o vanda, eu nefiind de acord?
Multumesc anticipat, am nevoie de parerea unui avocat.
Multumesc inca o data! Nu imi doresc neaparat aceasta varianta, insa am dorit sa vad daca este posibil si acest lucru.Acest investitor continua sa ne amageasca cu instalarea centralelor termice si a contoarelor, nu ne da un raspuns clar cu privire la o zi in care sa se realizeze acest lucru.Cand cobor de la etajul unde este situata garsoniera mea, ma uit pe paliere si din 6 garsoniere aflate pe fiecare palier, numai una cel mult doua nu au instalate aceste lucruri.Mi-e greu sa cred ca se va intampla acest lucru si la noi, mai ales ca am fost primii mutati in bloc, si de atunci, in timp ce noi ne rugam de ei sa ne monteze si noua, ei montau mereu la alte apartamente, dand vina pe distrigaz (motivand ca distrigazul stabileste cui i se monteaza).
Va rog sfatuiti-ma ce pot face, care este cea mai buna varianta, apoi daca se poate si sunteti de acord sa ne ajutati in aceasta situatie sa stabilim si o programare.
Va multumesc!
Multumesc!As mai avea insa o intrebare: dat fiind ca aceasta clauza a fost incalcata pot cere rezilierea antecontractului pe acest motiv, si returnarea avansului si a ratelor achitate la el pana la momentul actual?
Buna ziua! Am cumparat o garsoniera in data de 05.05.2011, intr-un imobil nou platind un avans catre investitor, urman a plati rate egale pana la achitarea intregii valori.Problema mea este ca in antecontract se mentioneaza urmatorul lucru:"ambele parti am hotarat ca perfectarea contractului de vanzare cumparare in forma autentica sa se faca pana cel tarziu la data de 04.04.2012, iar predarea apartamentului (finisat la cheie si cu toate utilitatile apa, gaze, canalizare, curent electric, etc, functionale catre beneficiarii cumparatori se va face pana cel tarziu la data de 05.06.2011".Am preluat garsoniera fara gaze, centrala termica si nici contoar de gaze.Am asteptat pana in prezent sa ni se monteze insa intotdeauna se monteaza la alte apartamente , iar noua nu ni se gasesc decat explicatii, gen suna maine, si maine se tot repeta.In antecontract nu este trecuta clauza privind situatia in care nu este predata la cheie garsoniera, ci numai cazuri in care nu se poate perfecta contractul de vanzare cumparare din vina partilor.Am nevoie de parerea unui avocat daca ii pot trage la raspundere legal pe acesti investitori care nu respecta antecontractul, si ce anume pot face.Mi-am luat zile de concediu sa ii astept sa ne monteze si noua la indicatiile lor dar am asteptat in zadar caci au gasit motivatii, este bataie de joc.Va multumesc mult, astept cu interes raspunsul dvs.