avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate gratzielap

Activitate gratzielap

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii legate de CCM pentru un colectiv de 30 de angajati.
-este obligatorie incheierea CCM sau este suficienta negocierea si semnarea procesului verbal de luare la cunostinta?
-daca este obligatoriu, care sunt pasii de urmat si ce costurile aferente?

Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns! Sunt de acord cu dumneavoastra, prin urmare nu mai incerc sa dovedesc nimic. Am primit doar bonurile fiscale dar nu ma ajuta deloc. In fisa mea, ca pacient, nu stiu ce se completeaza asa ca nu are rost sa ma agit. Multumesc inca o data! O zi frumoasa va doresc!
Buna ziua,

Am fisa pacient la un cabinet de stomatologie, unde merg de vreo 3 ani, de 4-6 ori pe an (in functie de lucrare). Am avut multe lucrari facute la acel cabinet dar de doctori diferiti. La aroape un an (nu mai stiu exact cat timp a trecut) de la ultima lucrare (extractie de nerv) au aparut probleme (posibil ca nervul sa nu fi fost extras corect si a aparut infectia). Vreau sa stiu ce drepturi am, daca trebuie sa platesc din nou lucrarea (dupa extractie, maseaua a fost plombata). Fisa mea ca pacient, cu toate lucrarile facute, ar trebui sa existe inca la ei.
Mentionez ca am mai patit la un cabinet destul de scump, cu cativa ani in urma, sa-mi cada plomba la o saptamana dupa ce au pus-o, si cand am fost sa cer sa-mi se puna alta fara sa mai platesc, a iesit un mare scandal, au spus chiar ca nu au lucrat ei acea plomba. Tot ei mi-au facut la inceput un plan de tratament si un pret pt tot tratamentul, iar pe parcursul lucrarilor, m-am trezit ca nu aveam nici macar jumatate din tratament lucrat si depasisem cu mult pretul dat de ei.
Din cauza acestor 'jecmaneli' de la cabinetele stomatologice, nu prea mai am incredere sa merg la dentist.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat/ o informatie. Nu sunt singura care am trecut prin astfel de intamplari.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Din nou in somaj
Multumesc!
Buna seara! Anul trecut, in octombrie, am intrat in somaj pentru prima data, dupa o perioada de 3 ani de munca.Am depus dosarul pt somaj si, dupa 3 luni, in februarie a.c. , am fost angajata pe o perioada determinata, de 6 luni. La angajare mi s-a spus ca dupa aceasta perioada voi continua sa iau indemnizatie de somaj daca nu ma voi angaja repede in alta parte. Perioada pentru care trebuia sa iau indemnizatia era de 6 luni din care am luat doar 3 luni. Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri!
1) Ce acte sunt necesare pt a relua indemnizatia?
2) Intre timp mi-am schimbat adresa de domiciliu, din sector 6 in sector 3; unde trebuie sa merg pt a depune dosarul, la AMOFM sect 6,unde am avut dosarul sau la sect 3, unde stau acum?
3) Daca nu am inca mutatie la noua adresa (cred ca va dura destul de mult pana o fac) pot primi indemnizatia la adresa data?
Specific ca nu sunt din Bucuresti si pana acum o luna am locuit cu viza de flotant dar dupa ce m-am mutat nu am reusit sa-mi fac o noua viza.
Va multumesc si astept raspunsurile dvs!