avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate ursuletulpanda

Activitate ursuletulpanda

este vorba despre un teren inchiriat, unde in contract este o clauza prin care proprietarul terenului obliga chiriasul sa nu subinchirieze decat pentru maxim 1 luna. Chiriasul vrea sa stie daca poate incheia un alt tip de contract (nu de inchiriere sau locatiune) pentru a evita acea clauza din contract. Are posibilitatea sa subinchirieze dar este incurcat de acea clauza care permite subinchirierea doar pentru maxim 1 luna. Multumesc.
Buna ziua, as dori sa stiu daca se poate incheia un alt tip de contract care sa fie similar cu contractul de inchiriere/locatiune.
In opinia mea contractul de asociere in participatiune sau prestari servicii nu este similar cu contractul de inchiriere/locatiune. Apoi contractul de comodat nu ma intereseaza deoarece este cu titlu gratuit.
Daca stie cineva o varianta similara, multumesc anticipat.
doresc sa stiu daca o societate comerciala care are esalonate obligatiile fiscale (datoriile) in conformitate cu OUG 29/20.03.2011, sau esalonari la obligatiile de plata la mediu (datorii), poate beneficia de ajutor de stat respectiv finantare nerambursabila in cadrul unor programe? (nu este vorba de finantare din fonduri europene).