avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate IUBITA_TIANA

Activitate IUBITA_TIANA

Buna ziua.In blocul nostru, avem o centrala care functioneaza pe gaz, aceasta fiind comuna pentru toate spatiile din bloc.Centrala ne ofera apa calda si caldura in sezonul rece.In bloc, exista apartamente si la parter spatii comerciale, prin tavanul carora trec tevile principale pe orizontal, pentru recirculare catre tronsoanele verticale.Aceste tevi nu sunt izolate deloc, insa sunt acoperite cu tavan de rigips.Nelamurirea noastra este cum putem aplica diferentele ce apar intre contoarele principale care ne indica cat iese din centrala principala pentru apa calda si caldura si suma tuturor contoarelor citite de la proprietary.In fiecare luna exista o diferenta intre suma (contor principal apa calda+contor principal caldura) din centrala si suma tuturor citirilor de la apartamente.De precizat ca in aceste spatii comerciale de la parter,prin tavanul carora trec tevile principale de recirculare, unele nici macar nu sunt racordate la sistemul centralizat de caldura, dar totusi fac parte din condominiu si prin spatiul lor trec tevile noastre comune care pierd agent termic.De asemenea, va rog, sa ne recomandati legea care prevede repartizarea corecta a pierderilor de apa si caldura.
in acelasi timp...cititnd pe internet am aflat ca pt a scoate un teren din extravilan in intravilan se solicita puz....si aici fiind vorba de teren intravilan arabil...nu este suficient pud? pe langa costul mare al unui puz...mi se pare aberant sa caut 10 proprietari de langa mine....care sa se afle in aceasta perioada intr-un perioada financiare buna, dispusi sa participe la puz.....sau sa platesc eu tot...si totusi, care ceilalti proprietari nu vor sa construiasca curand acolo(in momentul de fata zona fiind la marginea cu extravilanului, nu sunt constructii, majoritatea proprietarilor ori cultiva ceva ori este iarba pe teren)
BUNA,
detin un teren intravilan arabil momentan, inclus in PUG ca fiind intravilan, la limita intravilanului.Doresc sa construiesc o casa pe acest teren, insa m-am lovit de urmatoarea situatie:mi s-a cerut sa fac PUZ pt o suprafata de min 10.000 mp, eu avand o suprafata de 1000 mp.
terenul are ca acces un drum care momentan nu e un drum de acces fix, fiind un drum care isi modifica calea in functie de ploi si etc.
terenul e in vecinatate directa cu alt teren pe care este contruita casa si care se afla la drumul principal al localitatii.
exista vreo sansa sa pot construi fara a face puz?avand in vedere ceea ce inseamna puz ca si costuri si implicatii.SUNT OBLIGATA sa am utilitatile la poarte:adica curent, apa, canalizare, asa cum mi-au zis de la Primarie? avand in vedere ca suntem pe prima parcela dintr-unlung sir de parcele....si neexistand o retea de apa si canalizare...sunt obligata sa fac canalizare si apa de la drumul pricipal pana la parcela mea....adica o distanta de cateva sute de metri?nu se poate fosa septica si put/fantana?