Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Constructie pe teren intravilan arabil
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Constructie pe teren intravilan arabil

BUNA,
detin un teren intravilan arabil momentan, inclus in PUG ca fiind intravilan, la limita intravilanului.Doresc sa construiesc o casa pe acest teren, insa m-am lovit de urmatoarea situatie:mi s-a cerut sa fac PUZ pt o suprafata de min 10.000 mp, eu avand o suprafata de 1000 mp.
terenul are ca acces un drum care momentan nu e un drum de acces fix, fiind un drum care isi modifica calea in functie de ploi si etc.
terenul e in vecinatate directa cu alt teren pe care este contruita casa si care se afla la drumul principal al localitatii.
exista vreo sansa sa pot construi fara a face puz?avand in vedere ceea ce inseamna puz ca si costuri si implicatii.SUNT OBLIGATA sa am utilitatile la poarte:adica curent, apa, canalizare, asa cum mi-au zis de la Primarie? avand in vedere ca suntem pe prima parcela dintr-unlung sir de parcele....si neexistand o retea de apa si canalizare...sunt obligata sa fac canalizare si apa de la drumul pricipal pana la parcela mea....adica o distanta de cateva sute de metri?nu se poate fosa septica si put/fantana?
in acelasi timp...cititnd pe internet am aflat ca pt a scoate un teren din extravilan in intravilan se solicita puz....si aici fiind vorba de teren intravilan arabil...nu este suficient pud? pe langa costul mare al unui puz...mi se pare aberant sa caut 10 proprietari de langa mine....care sa se afle in aceasta perioada intr-un perioada financiare buna, dispusi sa participe la puz.....sau sa platesc eu tot...si totusi, care ceilalti proprietari nu vor sa construiasca curand acolo(in momentul de fata zona fiind la marginea cu extravilanului, nu sunt constructii, majoritatea proprietarilor ori cultiva ceva ori este iarba pe teren)