avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate misuku81

Activitate misuku81

buna seara! am si eu o mare problemain sensul ca singura salariata a unei sc a intrat in cic pt 2 ani iar cei de la finante mi-au spsu sa fac 010 ca nu se depune 112 pe 0. asta s-a intamplat prin martie 2012. acum citesc intamplator pe forum ca aceasta declaratie de depune totusi. ce mai pot face eu acum? mentionez ca depunea 112 la trimestru. multumesc anticipat
Răspuns la discuția Declaratie 390 nedepusa
intrarea de marfa se inregistreaza la data inscrisa pe cmr-ul eliberat, deci la data la care dvs ati intrat in posesia marfii
Discuție ore week-end
buna ziua, daca o salariata lucreaza sambata 4 ore si este platita dublu mai este cazul sa ii dam si luni liber (pentru a beneficia de cele 2 zile liber consecutiv)? multumesc anticipat!
ART. 62 LEGEA 263/2010
(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta Lege.
-varsta standard pt barbati este de 65 ani iar pt femei de 63 ani, iar stagiul cumplet de cotizare este de 35 ani atat pentru femei cat si pentru barbati). adica pentru un barbat varsta este de 60 ani cu un stagiu de cotizare de 43 ani (35+8), iar pt o femeie este de 58 ani cu un stagiu de cotizare tot de 43 ani (daca ati avut grupe de munca se va modifica)
Discuție detasare
buna ziua, vom avea in curand o persoana in cadrul societatii noastre care va fi cu un contract de plasare forta de munca din partea unei societati care se ocupa de asa ceva (plasare angajati). intrebarea mea este: eu ca si angajator la care va fi detasat salariatul ce obligatii am (anunt la somaj, inregistrare revisal, decizie?). Mentionez ca noi vom plati o factura catre firma de plasare a fortei de munca pt aceasta persoana
Răspuns la discuția tichete cadou paste 2012
atunci nu exista nicio reducere (angajat sau angajator) daca se dau salariatilor cu ocazia Pastelui aceste tichete in locul primelor efective primite sub forma de numerar?
-art 296 indice 15 lit o) Cod Fiscal: "Nu se cuprind în baza lunară a contribuţiilor sociale obligatorii... tichetele de masă, tichetele de vacanţă, tichetele cadou şi tichetele de creşă, acordate potrivit legii;"-

buna ziua,
dorim sa dam tuturor salariatilor societatii cu ocazia Pastelui 2012 tichete cadou (valoare aproximativa 300 lei fiecare). In afara de impozitul pe venit de 16% se mai plateste ceva? Multumesc anticipat!
Discuție ore fara plata
buna ziua, un salariat a lucrat intr-o zi la un program de 8 ore doar 4 ore, restul de 4 ore fiind fara plata ( a facut cerere in acest sens). aceste 4 ore fara plata se inregistreaza in revisal, iar daca raspunsul este "da" in ce termen? multumesc!
Răspuns la discuția perioada det in revisal
multumesc pentru ajutor
buna ziua,
am un cim la a 2-a prelungire pe per det. in revisal la "data de inceput" ce data pun? (in conditiile in care aceasta per det incepe cu data de 29.11.2011). Las data perioadei anterioare a contractului 30.05.2011 sau 29.11.2011? Multumesc anticipat