avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1237 soluții astăzi
Forum Activitate alopici2005

Activitate alopici2005

un raspuns amplu , multumesc , dar o copie a contractului am lasat-o la politie cand am facut viza de flotant , un exemplar la fisc , dar nu scrie nicaieri ca si administratorul/ presedintelui trebuie sa-i las o copie , ci doar copie CI cu viza de flotant , asta mi se pare normal .
contractul nu-l pot arata oricui , asa cum bine spunea cineva , ci organelor abilitate . daca au oarece dubii , sa faca o cerere la fisc si fiscul ii va raspunde .

multumesc de raspuns
multumesc de raspuns ....deci viza de flotant e normal sa o arat si politistului si administratorului, dar contractul doar fiscului inteleg ...multumesc de raspuns

Nu intra in atributiile presedintelui de asociatie sa va ceara sau sa va impuna sa prezentati aceste inscrisuri.Contractul de inchiriere se prezinta numai autoritatilor competente sa il solicite si aici ma refer la Administratia finantelor publice, etcpolitie iar viza de flotant , numai daca va este solicitata de politie.

multumesc de raspuns....deci si politia imi poate cere contractul ? e vreun articol publicat , ceva in acest sens ?
buna ziua
am si eu o intrebare : trebuie sa prezint contractul de inchiriere si viza de flotant presedintelui de asociatie pt un apartament inchiriat ? intra in atributiile sale ? de 5 ani locuiesc acolo si nu mi-a cerut pana acum . le am pe amandoua , dar trebuie neaparat sa le prezint lui ? cred ca face jocurile unui vecin si n-as vrea intru in acest joc .
multumesc de raspuns
pai asa i-am zis si eu , ca la mine in casa nu dicteaza el sau asociatia . . sunt 6 scari in bloc , 60 de apartamente si imi zice presedintele ca as fi singurul care o sa am balconul deschis ( oare ? ) , acum eu nu stiu daca e adevarat pt ca sincer nu cunosc alti vecini cu balconul deschis sa vad daca ei au fost de acord sa-l inchida . sunt genul de om ce nu ma intereseaza de ce ala face asa sau invers , dar putin probabil ca cei actualmente cu balcon deschis sa il inchida odata cu reabilitatrea . si nici nu am timpul necesar sa fac o ancheta proprie sa vad cati vor inchis cati vor deschis .. baza legala nu exista , dar ma streseaza cu telefoanele ca toti au fost de acord sa inchida balconul numai eu nu .nici nu vreau ca la sfarsit blocul reabilitat sa aibe balcoanele inchise si eu deschis sa fiu gica-contra

dc nu vrei nu inchizi dar esti obligat sa-i lasi sa termoizoleze peretii din balcon. fiecare varianta are avantajele si dezavantajele ei. daca vei vedea doua blocuri apropiate, unul vechi reabilitat si unul nou vei vedea diferenta zdribitoare de aspect, primul inchis ca un spital, al doilea cu balcoane deschise spre lumina si orizont... unde ai alege sa stai?



as alege sa stau intr-un apartament cu balcoane deschise , bineinteles , daca n-am bani de o casa pe pamant cu putina curte . m-am documentat bine cu leagea asta a reabilitarii , nu scrie de obligativitatea inchiderii balconului , iar administratorul mi-a bajbait ca s-a discutat asta in nu stiu ce adunare generala a blocului/asociatiei in ....2009 ????? daca i-am cerut sa-mi arate documentele/minuta intalnirii sa vad eu unde scrie expres de inchiderea balconului , mi-a zis ca trebuia sa fiu prezent la adunarea de atunci , pe care bineinteles ca n-a anuntat-o . ma intreb eu : cum au anticipat ei in 2009 ca o sa se dea legea asta cu reabilitarea prin fonduri europene ? ideea nu e rea , dar de ce ma obliga sa inchid balconul ? e ca si cum as sta tot in casa , balconul era un mic colt de iesit afara .
nu sunt gica contra , dar cred ca administratorul ii face jocurile vecinului de sub mine care are balconul inchis si care il "controleaza" din cand in cand .

Răspuns la discuția vecin dificil
sunteti obligat sa mutati cosul centralei , el da in curtea vecinului , casa este exact pe limita de proprietate astfel ca suflul cosului afecteaza cealalta proprietate ( curte , casa ) . acum sunteti noul proprietar , trebuie sa remediati greselile trecutului
Răspuns la discuția Inchidere balcoane
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu puteti obliga vecinul sa-si inchida balconul , ci el va poate obliga pe dvs sa deschideti balconul . blocul a fost proiectat cu balcoane deschise , astfel ca orice modificare trebuie gandita. asa cum a spus si colegul , asociatia nu poate interveni in casa omului , e proprietate si face ce vrea .
cred ca singura solutie este sa aerisiti mai des si sa urmati sfaturile descrise frumos mai sus .
balcoanele au fost gandite pt o "aerisire" a omului de prea mult stat in casa .
pt grilaje nu trebuie nici o autorizatie de constructie sau alte aberatii . cred ca s-a ajuns la situatia aberanta ca pt un lucru normal si simplu sa se ceara tot felul de hartii inutile . eu tot in sectorul 6 stau si presedintele m-a anuntat ca in curand va reabilita termic blocul prin acest program si ma obliga sa inchid balconul cu PVC+geam termopan . am citit si eu legea si nu specifica asta , iar blocul de la mama lui n-a avut nici un balcon inchis . si atunci cum ramane ?
buna ziua
am si eu o nelamurire . presedintele de asociatie al blocului din sectorul 6 unde locuiesc vrea sa izoleze energetic blocul dar ma oblica ca sa inchid balconul cu geam termopan . . am studiat si eu legea asta si spune doar de ferestre si usi exterioara ca trebuiesc schimbate , nu si de obligativitatea balconului de a-l inchide in pvc+geam termopan . va rog sa-mi spuneti daca este legal sa ma oblige sa inchid balconul.