avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate sorin03

Activitate sorin03

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca in conditiile legislatiei actuale, am sanse sa transform un teren extravilan categoria faneata in livada de pomi fructiferi.
Mai exact , detin un teren de 9000mp , teren extravilan faneata in zona de deal si fara nici-o aprobare am plantat 170 pomi fructiferi pe cca 4500mp.In aceste conditii, va rog sa-mi spuneti daca pot cere, sau incepe demersurile necesare pentru inregistrarea acestei livezi si aducerea unei valori suplimentare a terenului pe care-l detin?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Teren intravilan fara PUZ
Va multumesc pentru raspuns. Va rog sa -mi spuneti daca trecerea unui teren din extravilan in intravilan se face conditionat de existenta unui PUZ sau aici apare o ''lacuna voita '' a oficiului de cadastru si o lipsa de sincronizare cu Primaria?
Cu stima.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in a intelege cat de cat legislatia noastra. Am achizitionat un teren intravilan ( mentionat in cartea funciara "intravilan extins" ) iar la depunerea documentatiei pentru obtinerea certificatului de urbanism mi s-a raspuns" Nu exista PUZ pe zona aceea deoarece nu exista interes deosebit" . In zona respectiva au fost construite diferite locuinte , cu sau fara autorizatii de constructii .
Intrebarea mea este cum este posibil ca un teren sa fie trecut din extravilan in intravilan fara a exista un PUZ si ce sanse am de a construi legal pe acest teren .
Va multumesc.